Jakie zmiany po Brexicie dla Polaków?

Jakie zmiany po Brexicie dla Polaków?

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2020 roku Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej. Unia Europejska się pomniejszyła finansowo i terytorialnie. Ile straciliśmy jako członkowie Wspólnoty? Odeszło 5,5% terytorium Unii i prawie 13% ludzi, ale najbardziej zaboleć mogą finanse. Wielka Brytania była drugą gospodarką Unii Europejskiej, wytwarzając 15% PKB Wspólnoty. Brexit wywołał również falę pytań i wątpliwości: co ze studiami, jak będziemy podróżować (czy konieczne będą wizy), co z Polakami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii od lat? Co z tymi, którzy mieszkają dopiero od kilku miesięcy bądź planują wyjazd? 

Zmiany, zmiany, zmiany, ale…

Czekają nas duże zmiany po Brexicie, ale jeszcze nie w 2020 roku, choć osoby, które mieszkają w Wielkiej Brytanii na stałe i zamierzają pozostać, muszą postarać się o status osiedlonego. W zasadzie w 2020 roku niewiele się zmieni. Nadal możemy podróżować na dowód i paszport, nadal możemy podejmować pracę i zacząć studia w brytyjskich szkołach wyższych. Skutki Brexitu odczujemy dopiero w przyszłym roku, gdy Wielka Brytania zrówna nas z mieszkańcami innych krajów i nauka może kosztować dużo więcej.

Busy do Anglii kursują normalnie

W ofercie firm transportowych nie widać zmian. Zainteresowanie wyjazdami do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych nie słabnie. Podobnie w celach turystycznych. Busy do Anglii jeżdżą często z każdego mniejszego i większego miasta w Polsce. A dzięki usłudze door to door podróżujesz z punktu A do B w komfortowych warunkach. Jeśli od zawsze chciałeś zobaczyć Londyn, to masz na to jeszcze kilka miesięcy, by wybrać się na wycieczkę bez większych ograniczeń. Warto korzystać, bo jak faktycznie będzie w 2021 roku po wejściu w życie Brexit tego nie wie jeszcze nikt, wszystko zależy od podpisanych umów pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską. Busy do Anglii jeżdżą na tyle często, że śmiało można wybrać się na weekend. Bez problemu znajdziesz bus powrotny. Bilety na bus do Anglii i z powrotem zarezerwujesz online. Podróżowanie w 2021 roku może być nieco trudniejsze, choć z pewnością busy do Anglii będą kursowały równie często. Póki co Anglia nie zamierza wprowadzać wiz. Obywatele Unii będą mieli prawo przebywać w jej obszarze przez 90 dni w ciągu każdego półrocza. Jeśli posiadasz Europejską Kartę Zdrowia EKUZ, to nadal jest ona honorowana na terytorium Wielkiej Brytanii. Podobnie zresztą jak narodowe prawo jazdy.

Status osiedlonego

Osoby mieszkające na terytorium Wielkiej Brytanii od lat, które chcą pozostać po brexicie, powinny do końca czerwca 2021 roku wystąpić o status osiedlonego. Jest on niezbędny, by legalnie przebywać na terenie Zjednoczonego Królestwa. Polacy mieszkający od lat nie będą mieli z tym większego problemu. Wystarczy udowodnić, że w ciągu ostatnich 10 lat, więcej niż 5 mieszkało się w Wielkiej Brytanii. Politycy zachęcają do szybkiego składania wniosków, by nie czekać z tym na ostatnią chwilę.

Tymczasowy status osiedlonego

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii od niedawna, którzy zamierzają pozostać po brexicie, powinni się starać o tymczasowy status osiedlonego. Wniosek należy również złożyć do ostatniego czerwca 2021 roku. Po pięciu latach mieszkania w Zjednoczonym Królestwie otrzymają status osiedlonego. Podobnie należy postąpić, jeśli wyjedziesz do Anglii z perspektywą pozostania w niej w najbliższych miesiącach.

Imigracyjny system punktowy w 2021?

Osoby, które planują wyjazd do pracy w Wielkiej Brytanii w drugiej połowie 2021 roku, będą najprawdopodobniej podlegać imigracyjnemu systemowi punktowemu. Polscy obywatele będą traktowani w taki sam sposób jak obywatele z innych krajów. Pozwolenia na pracę wydawane będą w oparciu o posiadane kwalifikacje oraz zapotrzebowanie brytyjskiego rynku.

Studia będą droższe?

Ta kwestia nie jest na razie rozwiązana. Rok akademicki 2020/2021 będzie wyglądał podobnie jak poprzedni. Brytyjskie uczelnie są nie tylko w czołówce najlepszych w Europie, ale również na świecie. Dlatego, jeśli w tym roku zastanawiasz się nad tym, gdzie na studia? W Londynie w tym roku akademickim nic się nie zmieni. Ważna informacja jest również taka, że nawet jeśli opłaty dla przyszłych roczników z Polski w UK się zmienią, osoby, które zaczną studia w tym roku, będą szły starym systemem opłat. W chwili obecnej nie ma jeszcze decyzji, co do tego jak będzie wyglądało przyjmowanie studentów z Unii w brytyjskich szkołach za rok. Jeśli zostaniemy zrównani z obywatelami krajów poza unijnych, wówczas koszty studiów znacznie wzrosną i wielu młodych Polaków nie będzie stać na studia w UK. Z drugiej strony Wielkiej Brytanii zależy na studentach z innych krajów, gdyż pozostawiają u nich pieniądze. Jak zostanie rozwiązana ta kwestia, póki co jeszcze nie wiadomo.

Brexit na razie nie zmienia nic w połączeniach telefonicznych. Swobodnie możesz dzwonić w ramach roamingu – stawki warto sprawdzić przed wyjazdem u swojego operatora.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments