W jakich krajach Europy jest najwięcej Polaków?

W jakich krajach Europy jest najwięcej Polaków?

Polscy emigranci stanowią silną grupę, ponad kilkanaście milionów na świecie. W Polsce mieszka około 38,5 mln osób, a na emigracji według różnych szacunków od 18 do nawet 20 mln. Co czyni z nas ponad 60 mln populację. Na emigracji żyje około 1/3 Polaków. Krzewią nasze wartości, tradycję, przekazują polskie zwyczaje w najdalszych zakątkach świata. Najwięcej Polaków mieszka w Stanach Zjednoczonych, a jeśli chodzi o Europę, to przodują Niemcy i Francja. Co ciekawe mamy też silną grupę Polaków na Litwie. W tym małym państwie Polacy stanowią 6% ludności. Poznaj państwa, w których spotkasz najwięcej rodaków, z pewnością początki wśród swoich na nowej ziemi będą łatwiejsze. 

Tanie loty i tanie busy sprzyjają emigracji

Polacy masowo zaczęli emigrować pod koniec ubiegłego wieku i na początku obecnego. Choć bilet na samolot czy autobus nie należał do tanich. Obecnie nie ma żadnego problemu, by kupić bilet w ciągu kilku minut i wyruszyć w Europę, pracować w Holandii, Belgii czy Francji. Busy do Niemiecbusy do Anglii czy innych krajów kursują często i to z każdego województwa, a nawet miasta. Podobnie bilet na samolot, zarezerwujesz w krótką chwilę, nie wstając od komputera. Tyle, że na lotnisko nie każdy ma blisko. Busy natomiast kursują na różnych trasach, są one ustalane pod podróżnych. Mowa oczywiście o usłudze door to door, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. I mało tego, za granicę przewieziesz cały swój majątek, firmy transportowe oferują przewóz nie tylko osób, ale także przeprowadzki do Anglii, Niemiec czy Holandii.

Państwa europejskie z największą liczbą Polaków

Niemcy

Nasi zachodni sąsiedzi od dawna stanowili kuszącą perspektywę pracy w Niemczech, ale też życia w warunkach, które panowały w Polsce. I choć przez lata wiele się zmieniło, to wciąż Niemcy są w czołówce krajów, do których za chlebem wyjeżdżamy najchętniej. A być może powodem jest duża Polonia. W Niemczech mieszka około 1,5 do 2 mln Polaków. Z danych niemieckiego urzędu statystycznego wynika, że 783 tys. osób ma polskie obywatelstwo, a 690 tys. polskie i niemieckie. Rejony, w których mieszka dużo rodaków to Hamburg, Berlin, Zagłębie Ruhry. Najwięcej Polaków spotkasz w zachodniej części kraju.

Polacy w Niemczech nie mają statusu mniejszości narodowej. Został on odebrany naszym rodakom przez nazistów i do tej pory kwestia nie została uregulowana. Polacy latami starali się o odzyskanie statusu mniejszości narodowej. Do tej pory się to nie udało. Niemcy tłumaczą to tym, że Polacy nie są ludnością rodzimą, a ich tradycja nie wiąże się z ziemiami niemieckimi. Jednym słowem od czasów hitlerowskich nie zmieniło się nic.

Francja

To drugi z europejskich krajów, w którym mamy silną Polonie. W kraju miłości i mody mieszka ponad 1 mln rodaków. Jest to również jedno z najstarszych skupisk Polaków poza granicami. Obecnie w dużej części we Francji żyją przodkowie Polaków, którzy przybili za pracą w kopalniach. Wielu wybitnych Polaków, jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Maria Skłodowska-Curie, też wybrało Francję. Jest to piękny, wielokulturowy kraj z dużymi perspektywami rozwoju. Największa grupa Polaków mieszka przy granicy z Belgią, w miejscowościach Valenciennes oraz w Lille Lens.

Wielka Brytania

Emigracja na Wyspy ma stosunkowo krótsze ramy czasowe w porównaniu z wielkimi emigracjami francuskimi. Polacy masowo zaczęli wyjeżdżać do Anglii na początku tego wieku. Office for National Statistics w 2018 roku oszacował liczbę Polaków. W Wielkiej Brytanii mieszka 905 tys. rodaków, z czego 832 tys. to osoby urodzone w Polsce. Jesteśmy drugą mniejszością narodową, po Hindusach. Najwięcej rodaków mieszka w Birmingham, Londyn, Glasgow, Bradford, Edynburg.

Szwecja

W Szwecji mieszka około 100 tys. Polaków. 1/3 żyje w Sztokholmie i okolicy. Na większą skalę Polacy zaczęli emigrować do Szwecji w XIX wieku. W kraju tym działa wiele organizacji Polonii. Poza Sztokholmem najwięcej Polaków spotkasz w Malmo i Goteborgu.

Belgia

Polacy już w średniowieczu jeździli na tereny Belgii. Głównie byli to kupce. A otwarcie granic po wejściu do Unii Europejskiej spowodowało falę wyjazdów do pracy w Belgii. Obecnie liczbę rodaków w Belgii szacuje się na około 70 do 95 tys. osób. 25% Polaków ma również obywatelstwo belgijskie. W 1994 roku powstała Rada Polonii Belgijskiej, która ściśle współpracuje z ambasadą i jest organem reprezentującym Polonię i konsultacyjnym. Najwięcej Polaków mieszka w rejonie Liege, okręgu Limburgia i Antwerpii.

Na kolejnych miejscach są: Austria (ok 50 tys. Polaków), Włochy (ok 50 tys. Polaków), Holandia (ok 20 tys. Polaków), Szwajcaria (ok 20 tys. Polaków), Dania (ok 16 tys. Polaków).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *