Polscy emigranci stanowią silną grupę, ponad kilkanaście milionów na świecie. W Polsce mieszka około 38,5 mln osób, a na emigracji według różnych szacunków od 18 do nawet 20 mln. Co czyni z nas ponad 60 mln populację. Na emigracji żyje około 1/3 Polaków. Krzewią nasze wartości, tradycję, przekazują polskie zwyczaje w najdalszych zakątkach świata. Najwięcej Polaków mieszka w Stanach Zjednoczonych, a jeśli chodzi o Europę, to przodują Niemcy i Francja. Co ciekawe mamy też silną grupę Polaków na Litwie. W tym małym państwie Polacy stanowią 6% ludności. Poznaj państwa, w których spotkasz najwięcej rodaków, z pewnością początki wśród swoich na nowej ziemi będą łatwiejsze.
Tanie loty i tanie busy sprzyjają emigracji
Polacy masowo zaczęli emigrować pod koniec ubiegłego wieku i na początku obecnego. Choć bilet na samolot czy autobus nie należał do tanich. Obecnie nie ma żadnego problemu, by kupić bilet w ciągu kilku minut i wyruszyć w Europę, pracować w Holandii, Belgii czy Francji. Busy do Niemiec, busy do Anglii czy innych krajów kursują często i to z każdego województwa, a nawet miasta. Podobnie bilet na samolot, zarezerwujesz w krótką chwilę, nie wstając od komputera. Tyle, że na lotnisko nie każdy ma blisko. Busy natomiast kursują na różnych trasach, są one ustalane pod podróżnych. Mowa oczywiście o usłudze door to door, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. I mało tego, za granicę przewieziesz cały swój majątek, firmy transportowe oferują przewóz nie tylko osób, ale także przeprowadzki do Anglii, Niemiec czy Holandii.
Państwa europejskie z największą liczbą Polaków
Niemcy
Nasi zachodni sąsiedzi od dawna stanowili kuszącą perspektywę pracy w Niemczech, ale też życia w warunkach, które panowały w Polsce. I choć przez lata wiele się zmieniło, to wciąż Niemcy są w czołówce krajów, do których za chlebem wyjeżdżamy najchętniej. A być może powodem jest duża Polonia. W Niemczech mieszka około 1,5 do 2 mln Polaków. Z danych niemieckiego urzędu statystycznego wynika, że 783 tys. osób ma polskie obywatelstwo, a 690 tys. polskie i niemieckie. Rejony, w których mieszka dużo rodaków to Hamburg, Berlin, Zagłębie Ruhry. Najwięcej Polaków spotkasz w zachodniej części kraju.
Polacy w Niemczech nie mają statusu mniejszości narodowej. Został on odebrany naszym rodakom przez nazistów i do tej pory kwestia nie została uregulowana. Polacy latami starali się o odzyskanie statusu mniejszości narodowej. Do tej pory się to nie udało. Niemcy tłumaczą to tym, że Polacy nie są ludnością rodzimą, a ich tradycja nie wiąże się z ziemiami niemieckimi. Jednym słowem od czasów hitlerowskich nie zmieniło się nic.
Francja
To drugi z europejskich krajów, w którym mamy silną Polonie. W kraju miłości i mody mieszka ponad 1 mln rodaków. Jest to również jedno z najstarszych skupisk Polaków poza granicami. Obecnie w dużej części we Francji żyją przodkowie Polaków, którzy przybili za pracą w kopalniach. Wielu wybitnych Polaków, jak Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Maria Skłodowska-Curie, też wybrało Francję. Jest to piękny, wielokulturowy kraj z dużymi perspektywami rozwoju. Największa grupa Polaków mieszka przy granicy z Belgią, w miejscowościach Valenciennes oraz w Lille Lens.
Wielka Brytania
Emigracja na Wyspy ma stosunkowo krótsze ramy czasowe w porównaniu z wielkimi emigracjami francuskimi. Polacy masowo zaczęli wyjeżdżać do Anglii na początku tego wieku. Office for National Statistics w 2018 roku oszacował liczbę Polaków. W Wielkiej Brytanii mieszka 905 tys. rodaków, z czego 832 tys. to osoby urodzone w Polsce. Jesteśmy drugą mniejszością narodową, po Hindusach. Najwięcej rodaków mieszka w Birmingham, Londyn, Glasgow, Bradford, Edynburg.
Szwecja
W Szwecji mieszka około 100 tys. Polaków. 1/3 żyje w Sztokholmie i okolicy. Na większą skalę Polacy zaczęli emigrować do Szwecji w XIX wieku. W kraju tym działa wiele organizacji Polonii. Poza Sztokholmem najwięcej Polaków spotkasz w Malmo i Goteborgu.
Belgia
Polacy już w średniowieczu jeździli na tereny Belgii. Głównie byli to kupce. A otwarcie granic po wejściu do Unii Europejskiej spowodowało falę wyjazdów do pracy w Belgii. Obecnie liczbę rodaków w Belgii szacuje się na około 70 do 95 tys. osób. 25% Polaków ma również obywatelstwo belgijskie. W 1994 roku powstała Rada Polonii Belgijskiej, która ściśle współpracuje z ambasadą i jest organem reprezentującym Polonię i konsultacyjnym. Najwięcej Polaków mieszka w rejonie Liege, okręgu Limburgia i Antwerpii.
Na kolejnych miejscach są: Austria (ok 50 tys. Polaków), Włochy (ok 50 tys. Polaków), Holandia (ok 20 tys. Polaków), Szwajcaria (ok 20 tys. Polaków), Dania (ok 16 tys. Polaków).