Najlepsze uczelnie w Europie

Wśród najlepszych uczelni w Europie rządzą brytyjskie szkoły. Wysoko znajduje się kilka niemieckich, a także szwajcarskich, belgijskich, holenderskich oraz duńskich i włoskich. Rankingów jest całe mnóstwo, gdyż pod uwagę brane są różne aspekty. Kilkanaście lat temu studia za granicą wydawały się snem, dziś wymagają po prostu może nieco więcej zachodu, by dopiąć formalności. Polskich studentów na zagranicznych uczelniach jest już kilkadziesiąt tysięcy. Kusi prestiżowy dyplom i lepsze perspektywy. Które uczelnie w Europie są najlepsze?

Tani, szybki transport, busy do Holandii, Anglii i Niemiec

Rozwój usług transportowych w Polsce przyczynił się do zwiększenia zainteresowania zagranicznymi uczelniami. Jeszcze kilkanaście lat temu, główne środki transportu to autobusy i samoloty. Obecnie wygodne, szybkie i tanie są busy do Holandii i innych europejskich krajów.  Dzięki czemu młody student może kursować między Polską a innym krajem i nie zbankrutować, bo jak wiadomo czasy studenckie to chudy okres w życiu większości ludzi. Busy jeżdżą z całej Polski, z małych miasteczek i metropolii. Kierunek: wiele europejskich krajów, miast i miasteczek popularnych wśród Polaków, ale też rzadziej wybieranych. Busy do Holandii czy Niemiec kursują w ramach usługi door to door. Student oszczędza czas i pieniądze, a w trakcie podróży może powtarzać materiał.

Najlepsze uczelnie w Wielkiej Brytanii

Szkoły wyższe z Wielkiej Brytanii są nie tylko w czołówce najlepszych szkół w Europie, ale również na świecie. Wg ARWU najlepsze uniwersytety na świecie to: Uniwersytet Harwardzki i Stanford, a tuż za nimi Uniwersytet Cambridge z Wielkiej Brytanii. Na siódmej pozycji w tym rankingu jest Uniwersytet Oksfordzki. Kilka lat wcześniej w rankingu Times Higher Education (europejskie uczelnie), Uniwersytet Oksfordzki był przez Uniwersytetem Cambridge. Tak czy inaczej nie ulega wątpliwości, że to dwie najlepsze szkoły wyższe w Wielkiej Brytanii, Europie i na świecie. Inne szkoły brytyjskie zajmujące wysokie pozycje w rankingach to: Imperial College London, London School of Economics and Political Science i  University College London. Uniwersytet Cambridge po Uniwersytecie Oksfordzkim jest najstarszym w Wielkiej Brytanii i trzecim najstarszym na świecie. Powstał w 1209 roku. Jego absolwenci zdobyli 65 nagród Nobla. Natomiast Uniwersytet Oksfordzki założony został przed 1967 rokiem. Uzyskanie jego dyplomu otwiera szerokie drzwi do kariery. 

Czołówka europejskich szkół

W wielu europejskich krajach są szkoły wyższe, które zajmują wysokie pozycje w różnych rankingach. Nie tylko Wielka Brytania może się pochwalić świetnymi uczelniami. Możesz studiować w różnych zakątkach Europy i skończyć z dyplomem prestiżowej uczelni. Poniżej najlepsze szkoły w różnych krajach europejskich.

  • Szwajcaria Politechnika Federalna w Zurychu- uważana za najlepszą politechnikę w Europie i wysoko w światowych rankingach (głównie pod względem chemii, matematyki, elektroniki i informatyki), University of Basel, University of Zurich.
  • Szwecja: Instytut Karolinska- to jedna z najlepszych uczelni medycznych na świecie i jeden z największych ośrodków badawczych w Szwecji (nauki biomedyczne), Uppsala University, Lund University.
  • Belgia: KU Leuven, Ghent University, Université Catholique de Louvain.
  • Niemcy: Heidelberg University- najstarsza i jedna z najbardziej cenionych przez Niemców uczelni, wysoko w europejskich i światowych rankingach, Humboldt University of Berlin, Technical University of Munich, Free University of Berlin.
  • Holandia: Wageningen University and Research Center- dla wszystkich zainteresowanych zdrową żywnością i środowiskiem życia, University of Amsterdam, Utrecht University, Delft University of Technology (wśród 20 najlepszych uczelni technicznych na świecie), Leiden University, Erasmus University Rotterdam.
  • Francja: École Normale Supérieure, École Polytechnique, Pierre and Marie Curie University.
  • Dania: University of Copenhagen, Aarhus University, Technical University of Denmark.
  • Włochy: Scuola Normale Superiore di Pisa- założona przez Napoleona Bonapartego, najbardziej prestiżowa włoska szkoła, Scuola Superiore Sant’Anna.
  • Norwegia: University of Oslo- największa i najstarsza uczelnia w Norwegii. 
  • Austria: University of Vienna- największa i najstarsza szkoła wyższa w krajach niemieckojęzycznych. 

Jak widać wybór jest duży, najwięcej atrakcyjnych szkół wyższych poza Anglią, w Holandii i Niemczech. A tanie busy do Holandii i Niemiec to opcja, by wybrać się w krótką podróż i sprawdzić, jak to wygląda na miejscu.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments