10 ciekawostek o Belgii

Belgia

Mały, ale jakże różnorodny kraj. Jest jednym z najbardziej zaludnionych krajów na świecie, gęstość zaludnienia zbliżona jest do Holandii, Indii czy Japonii. W wielu przewodnikach można przeczytać, że Belgia jest podzielona na północ (mniejszość niderlandzkojęzyczna) i południe (mniejszość frankońska), nic jednak bardziej mylnego. Przeprowadzone badania genetyczne potwierdziły, że Belgowie, północni i południowi, mają pochodzenie galijsko-rzymskie i germańskie. To niejedyne co z pewnością Cię zdziwi, gdy zaczniesz ją poznawać. Bo Belgia to nie tylko kraj piwa i czekolady, ale skrywa wiele tajemnic. 

Tanie busy do Belgii

Belgia to jeden z najbardziej różnorodnych europejskich krajów i jeden z najbardziej liberalnych. Na początku obecnego wieku, Belgia zalegalizowała eutanazję oraz małżeństwa tej samej płci. I choć jako państwo niezależne ma niecałe 200 lat (powstała w 1830 roku), to dziś wiele społeczeństw podąża jej drogą. Czy warto wybrać się do Belgii na weekend? A może na dłuższy urlop? Czy jest atrakcyjna pod względem zarobków i warunków życia. Na każde pytanie można odpowiedzieć z pełnym przekonaniem, że tak! A sprzyjają temu tanie busy do Belgii, które kursują z całej Polski. Bilet zarezerwujesz przez internet, zarówno do Belgi jak i z powrotem. Możesz kursować między Polską a Belgią, bo zainteresowanie wśród Polaków Brukselą i innymi regionami jest niemałe, dlatego busy do Belgii kursują z całej Polski w różne jej zakątki.

Zaskakujące ciekawostki

  1. Antwerpia- diamentowa stolica kraju. Myśląc o Belgii przychodzi na myśl głównie Bruksela, a tymczasem drugie miasto Belgii, Antwerpia, może się pochwalić swoim wielkim bogactwem. Antwerpia to nie tylko historyczne dziedzictwo, ale przede wszystkim diamentowe stolica świata. 84 proc. tych surowców zahacza o to miasto. To w nim nadawane są im kształty i blask, nim trafią na sprzedaż. Antwerpia zajmuje się handlem diamentami od pięciu wieków.
  2. Belgowie uwielbiają komiksy i kreskówki– we francuskojęzycznej Belgii produkuje się najwięcej komiksów na osobę na świecie. Belgowie mają też swoje Muzeum Komiksu w Brukseli, otwarte w 1989 roku. Któż nie zna smerfów czy Tintina, to właśnie z Belgii pochodzą ich ojcowie. Nawet Lucky Luke może pochwalić się belgijskim pochodzeniem. 
  3. Miłośnicy piwa – w Belgii możesz skosztować 800 rodzajów piwa, z pewnością jeden pobyt nie wystarczy. Średnie spożycie piwa w Belgii na osobę to 150 litrów złotego napoju. 
  4. Frytki – stolicą frytek nie jest USA jak większość uważa, a właśnie Belgia. Belgowie do dziś toczą bój o uznanie ich ojcami frytek. Rodzajów i odmian frytek spotkasz tyle, ile miast i wsi! A przy okazji ciekawostką może być, że w Belgii jest najmniejszy odsetek McDonald’s na mieszkańca w krajach rozwiniętych. Siedem razy mniej niż w USA, cztery razy mniej niż w Japonii i dwa razy mniej niż we Francji.
  5. Belgijskie autostrady widoczne są z kosmosu, a to dzięki oświetleniu i dużej gęstości dróg. Obok Wielkiego Chińskiego Muru, to właśnie drogi Belgii są widoczne. Z punktu widzenia turysty dobrze się po nich jeździ.
  6. Najdłuższa linia tramwajowa na świecie, biegnie właśnie przez Belgię. Od granicy francuskiej do holenderskiej z widokiem na morze- i to kolejny powód, by wybrać się na przejażdżkę.
  7. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO 13 belgijskich obiektów, dzięki czemu Belgia jest w czołówce państw europejskich pod tym względem. 
  8. Pralinki i czekolada- te pierwsze stworzył mistrz czekolady, Jean Neuhaus. Każdego roku w Belgii produkowane jest 220 000 ton czekolady, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 22 kilogramy rocznie i 6 gramów dziennie. 
  9. Durbuy – uznawane za jedno z najmniejszych miast na świecie. Położone w Luksemburgii, w południowo- wschodniej Belgii, miasto liczy około 500 mieszkańców. W średniowieczu otrzymało prawa miejskie i tak pozostało po dzień dzisiejszy, mimo niewielkiej liczny mieszkańców. Urokliwe miasteczko warte jest odwiedzenia. 
  10. Karnawały – Belgia słynie z popularnych karnawałów. Przykładem Binche- jeden z najstarszych karnawałów ulicznych w Europie. Wpisany na listę arcydzieł niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Mieszkańcy wychodzą na ulice przebrani w  takie same stroje, na twarzach maski.  Wyglądają jak z innej epoki. To po prostu trzeba zobaczyć. 

O Belgii można jeszcze wiele powiedzieć, bo to kraj bardzo bogaty pod każdym względem, ale lepiej zobaczyć, poczuć, posmakować. Tanie busy do Belgii otwierają drzwi do rozsmakowania się w jej różnorodności.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments