Wyjazd za granicę a koronawirus

Wyjazd za granicę a koronawirus

Koronawirus, słowo wypowiadane dziś praktycznie w każdym języku na świecie, w Ameryce, Azji, Europie i Afryce. Zmienił rzeczywistość, wymusił przystosowanie się do nowych warunków, które tak dalekie są od świata, który znamy. Świata bez granic, świata bliskiego ludziom i dopiero teraz większość z nas docenia każdą drobną przyjemność, każde wyjście z domu na choćby zwykły spacer. Wielu z nas zadaje sobie pytanie: jak wygląda wyjazd za granicę w czasie koronawirusa? Czy w ogóle można podróżować? A jeśli tak, z czym to się wiąże? Czy można wyjechać do pracy, w końcu tysiące Polaków pracuje w Niemczech, Anglii, Norwegii i wielu innych europejskich krajach? Odpowiadamy na wątpliwości.

Przepisy – ograniczenie ruchu międzynarodowego

15 marca wprowadzono w Polsce ograniczenie ruchu międzynarodowego, co w praktyce oznacza kontrole na granicach. Decyzja podyktowana była bezpieczeństwem Polaków. Przy stosunkowo niewielkiej liczbie chorych w Polsce i znacznie większej wśród części naszych sąsiadów, ruch ten miał ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Póki co nieznana jest data zniesienia kontroli na granicach. Wpływ na to ma rozwój epidemii w kolejnych tygodniach. Nikt nie jest w stanie przewidzieć co się wydarzy, dlatego nawet nie jest podawana wstępna możliwa data otwarcia granic. 

Wstrzymane loty i połączenia kolejowe międzynarodowe

Samoloty nie latają na naszym niebem, a przynajmniej nie międzynarodowe. Wszystkie loty pasażerskie zostały wstrzymane. I choć samolotem można było szybko się dostać w różne zakątki Europy i świata, to póki co koronawirus zamknął ruch lotniczy. A to wszystko dlatego, że lotniska pełne są ludzi, w samolocie leci 150-200 i więcej osób. Ryzyko szybkiego rozprzestrzenia się koronawirusa na lotniskach jest duże. Połączenia międzynarodowe zostały zawieszone i póki co nie polecisz za granicę samolotem. 

Podobnie z koleją. Na obszarze Polski połączenia kolejowe zostały zachowane, z tym, że pasażerowie mają do dyspozycji tylko połowę miejsc. 

Busy do Anglii, Niemiec i innych krajów przekraczają granice

Jedyną opcją przekroczenia granicy jest droga lądowa. Możesz jechać własnymi czterema kółkami bądź transportem publicznym. Za granicę jeżdżą busy, w tym busy do Anglii czy Niemiec i innych europejskich krajów. Z wyjazdem z Polski nie wiążą się takie obostrzenia, jak przy wjeździe, dlatego znacznie łatwiej i szybciej wyjedziesz za granicę niż wrócisz. Osoby wracające do kraju mają obowiązek przejścia 14-dniowej kwarantanny, czyli pozostanie w domu przez dwa tygodnie. Kwarantanna obejmuje wszystkie osoby, z którymi mieszka powracający do kraju. 

Krótki wyjazd zagraniczny a kwarantanna

Koronawirus utrudnia podróżowanie i niestety wiąże się z przymusową kwarantanną po powrocie do kraju. Ale pojawiają się pytania co w przypadku krótkich podróży, jak np. pogrzeb bliskiej osoby? Czy w takiej sytuacji również trzeba pozostać w domu dwa tygodnie? Każdy wracający z zagranicy ma obowiązek przejść kwarantanne, ale właściwy dla miejsca zamieszkania inspektor sanitarny w szczególnych przypadkach ma możliwość skrócenia kwarantanny bądź też zwolnienia z niej. 

Wyjazd z Polski po urlopie do pracy za granicą 

Pracujący za granicą, urlop często wykorzystują na podróż do kraju. Wiele osób, którym kończy się wolne, zastanawia się, czy może wrócić do pracy za granicą? Co z wykupionymi biletami na samolot? Ruch lotniczy jest wstrzymany, dlatego samolotem nie dotrzesz na miejsce. Natomiast nie ma żadnego problemu by wybrać bus do Anglii czy innego kraju i dojechać do miejsca pracy. Obecnie istnieje wyłącznie możliwość przekroczenia granicy drogą lądową. Dlatego warto podróż zaplanować nieco szybciej, by dotrzeć na czas. 

Przed wyjazdem za granicę

Koronawirus słabnie w Europie zachodniej, choć nie znaczy to, że sytuacja jest dobra. Walczą Niemcy, Francuzi, Szwedzi, którzy bardzo liberalnie podeszli do koronawirusa. Sytuacja wygląda różnie w poszczególnych krajach, dlatego przed wyjazdem sprawdź, obowiązujące na terenie kraju obostrzenia. Do Niemiec nie ma problemu z wjazdem, pod warunkiem istnienia ważnego powodu, jakim jest między innymi praca. 

Bus wygodny i szybki w czasach pandemii

Mały, wygodny i zawozi we wskazane miejsce. Dzięki usłudze door to door nie musisz się przesiadać, eliminujesz ryzyko zarażenia, zmniejszając liczbę miejsc, z którymi się zetkniesz. W łatwy i szybki sposób kupisz bilet na bus do Niemiec czy Anglii, korzystając z naszego internetowego systemu rezerwacji. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości czy pytania związane z wyjazdem za granicę, gdy koronawirus nadal jest wśród nas, zadzwoń na rządową infolinię: +48 22 523 8880. Warto również śledzić komunikaty wydawane przez WHO oraz Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments