Busem czy autokarem za granicę?

Busem czy autokarem za granicę?

Podróż za granicę trwa od kilku do kilkunastu godzin, więc wybór środka transportu ma niemałe znaczenie. To, jak wygląda podróż, rzutuje na samopoczucie po przyjeździe, czy masz jeszcze na coś ochotę, czy jedyne co Ci się marzy to wygodne łóżko. Oferta firm transportowych jest bardzo szeroka, bez trudu znajdziesz miejsce w busie i autobusie do popularnych wśród Polaków europejskich krajów. Zarówno bus jak i autobus mają swoje zalety i wady. Zanim zdecydujesz się kupić bilet, zważ ich pozytywne i negatywne strony. Na którą przechyli się szala?

Zalety i wady – porównanie

Na początek krótkie porównanie zalet i wad busów i autobusów.

Zalety podróży za granicę busem/autobusem

BUS AUTOBUS
Bez przesiadek, z punktu A do B (door to door) Duży, wygodny
Szybszy (ze względu na małą liczbę podróżujących i możliwość zmiany trasy, gdy są korki) Więcej miejsca niż w busie
Komfortowy Wiele autobusów posiada WiFi, DVD, TV
Większość z WiFi, DVD, TV Część autobusów z toaletą
Kameralny Duży bagażnik, możliwość zabrania dużego bagażu, po uzgodnieniu również np. roweru
Z każdego miejsca w Polsce
W dowolne miejsce za granicą
Postoje na życzenie podróżujących

Wady podróży za granicę busem/autobusem

BUS AUTOBUS
Mniejszy bagażnik niż w autobusie Jeżdżą wyznaczonymi trasami, co wiąże się z koniecznością dojazdu na przystanek
Mniej miejsca niż w autobusie Miewają duże opóźnienia
Ciężko rozprostować kości w trakcie podróży Podróż zazwyczaj trwa dłużej niż busem
Postoje ustalone z góry, autobus nie stanie w każdym miejscu

Bus door to door

Podróż busem door to door ma wiele pozytywnych stron. Jedną z ważniejszych jest brak przesiadek. Kupując bilet, klient uzgadnia z przewoźnikiem punkt, w którym wsiądzie i w którym chce wysiąść. Busy przewożą po ok 9 osób, czyli dość szybko pojazd zapełnia się w odróżnieniu od autobusu, którym jedzie ponad 40 osób. Gdy bus jest pełny, jedzie za granicę, nie wjeżdża do centrum kolejnych miast, a tym samym nie stoi w korkach. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku podróży autobusem. Jedzie wyznaczoną trasą, ludzie wsiadają i wysiadają w kolejnych miastach. Dlatego podróż autobusem za granicę najczęściej trwa dłużej niż busem. Minusem podróży autobusem jest również konieczność dotarcia na przystanek, przez który przejeżdża, a w przypadku autobusów międzynarodowych są to najczęściej dworce PKS. Za granicą wysiądziesz na jednym z przystanków zaplanowanych na trasie, a do punktu docelowego musisz dotrzeć korzystając już z innych środków transportu. I to dlatego małe, kameralne busy door to door cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością wśród polskich turystów i osób wyjeżdżających do pracy za granicę.

Ile kosztuje bilet na bus, a ile na autobus?

Cena biletu jest często jednym z mocniejszych argumentów przy wyborze środka transportu. Porównując ceny biletów na bus i autobus, w przypadku tych drugich musisz również wziąć pod uwagę dodatkowe koszty związane z dojazdem na przystanek i później z dotarciem na miejsce. Przykładowo, ceny biletów na busy do Holandii door to door wcale nie są wyższe niż biletów na autobus do tego kraju. A biorąc pod uwagę konieczność angażowania innych osób, by zawiozły na przystanek czy zamówienia taksówki, cena wzrasta. Pamiętaj również, że ceny za granicą, biletów na komunikację czy taksówek są wyższe niż u nas. Dlatego często bardziej opłaca się jechać busem door to door, gdzie nie ponosisz już żadnych dodatkowych kosztów związanych z dojazdem, nie wspominając, że to większy komfort.

Kiedy wybrać bus?

Podróż busem będzie lepszym rozwiązaniem, gdy:

  • jest to Twoja pierwsza podróż za granicę,
  • jedziesz sam, obawiasz się, czy się nie zgubisz (jak znajdziesz miejsce docelowe),
  • nie znasz języka obcego,
  • chcesz dotrzeć wprost pod wskazany adres,
  • nie chcesz się przesiadać (masz ciężką walizkę),
  • zależy Ci na szybkim dotarciu na miejsce,
  • wybierasz się do mało popularnego wśród Polaków miasta.

Busy są małe, ale komfortowe, a dzięki temu, że podróżuje nim tylko kilka osób, łatwiej nawiązać znajomości i przyjemniej spędzić czas w podróży.

Kiedy wybrać autobus?

Bus ze względu na swoje gabaryty nie dla każdego jest właściwym środkiem transportu. Jeśli małe przestrzenie powodują u Ciebie nieprzyjemne dolegliwości, zdecydowanie postaw na autobus. Poza tym, jeśli chcesz wziąć ze sobą większy bagaż, rower czy deskę do jazdy na stoku, w luku bagażowym autobusu jest więcej miejsca niż w busie. Pamiętaj, że większość firm transportowych trzyma się  takich samych ograniczeń bagażowych jak samoloty i za większy bagaż przyjdzie dodatkowo zapłacić. Wybierając autobus na pewno trzeba brać również pod uwagę, że może być pełny, co oznacza ponad 40 osób. I jedzie z góry wyznaczoną trasę.

Busy są dobrą opcją dla grup zorganizowanych, gdy kilka osób planuje wyjazd za granicę do pracy czy na wakacje. Wówczas jedziecie wprost do celu.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments