Jak zająć dziecku czas w podróży? – Pomysły na ciekawe zabawy

Jak zająć dziecku czas w podróży

Dzieci szybko się nudzą, ale wcale nie musisz inwestować w drogie zabawki, by podróż upłynęła bez płaczu, krzyku i marudzenia. Wykorzystaj tanie, ale atrakcyjne zabawki i postaw na sprawdzone, stare gry. Zabawa powinna być dostosowana do środka transportu. Na więcej pozwolisz sobie we własnym samochodzie, a w busie, samolocie czy pociągu musisz myśleć o innych podróżujących. I nie chodzi tylko o hałas, ale również o porządek, czyli żeby nie pozostawić po sobie miejsca jak po wojnie. Poniżej znajdziesz kilka propozycji zagospodarowania dziecku czasu w różnych środkach transportu.

Wysiadamy? Jak długo jeszcze? Chcę…

Dziecko niezajęte niczym oznacza duży problem, brak komfortu, błogiej ciszy, spokojnego delektowania się widokami. A w zamian za to marudzenie, ciągłe pytania i przy dobrej opcji sen po jakichś kilkudziesięciu minutach, który zmoże malucha, ale przy gorszej opcji zanim  zaśnie może minąć kilka godzin. Zabranie ze sobą kilku atrakcyjnych rzeczy zajmie dziecku czas na tyle, że podróż nie będzie koszmarem.

Podróż samochodem, wygodna, ale..?

Podróż samochodem z dzieckiem wydaje się atrakcyjną opcją. W zasadzie nie ogranicza Was nic i możesz korzystać z pełnego zestawu zabaw i zabawek. W końcu nikomu nie przeszkadzacie i sami posprzątacie samochód. Ta opcja ma jednak jeden minus, dziecko musi siedzieć ciągle w foteliku bądź na podkładce. Dla kilkuletnich dzieci często to najbardziej męczące.

Podróż busem za granicę

Busy wracają do łask i są popularne wśród rodzin z dziećmi. Jedno z rodziców odpoczywa, drugie zabawia, później zmiana, w końcu dziecko zasypia i rodzice mają czas dla siebie. Busy podróżujące za granicę są małe, pojedzie nimi kilka osób, dzięki czemu nie musisz obawiać się hałaśliwego towarzystwa. Dziecko ma więcej miejsca niż w aucie, a co jakiś czas postój. Jeżdżą do wielu europejskich krajów, między innymi: Niemcy, Belgia, Francja, Norwegia, Włochy. A dzięki opcji door to door, podróżujesz bez przesiadek, co ma duże znaczenie, gdy jedziesz z dziećmi.

Pomysły na zabawy ze starszymi dziećmi

Oto kilka pomysłów na zabawę ze starszymi dziećmi, część do wykorzystania tylko na ziemi, ale z wielu skorzystasz również w powietrzu.

 1. Szukanie kolorów-  świetna zabawa w busie i aucie, wystarczy szukać samochodów w określonym kolorze. Kto znajdzie ich więcej, ten wygrywa. Gdy dziecko zaczyna się nudzić, przeskocz z wybranego koloru na inny. Ze starszymi dziećmi, które rozpoznają marki samochodów, można bawić się również nimi.
 2. Jedziemy do… i zabieramy ze sobą….- to świetna zabawa, która nie wymaga żadnych dodatkowych zabawek. Jedziemy np. do Francji i wymieniamy rzeczy, które ze sobą zabieramy, ale żeby nie było to nudne, druga osoba powtarza rzecz, którą powiedziała pierwsza. A trzecia osoba to co powiedziała pierwsza, druga i dodaje swoją i tak do pierwszej pomyłki.
 3. Liczenie- można liczyć wszystko, możecie się umówić, że liczycie psy, konie, charakterystycznych ludzi (panie w okularach, panów w czarnych czapkach itd.). Zwycięzcą ten, kto wskaże najwięcej. Fajna i angażująca zabawa.
 4. Poszukiwanie literek- mijamy bilbordy, sklepy, stacje itd. Umów się z dzieckiem na poszukiwanie konkretnych literek.
 5. Łańcuszek słów- kolejna osoba musi podać słowo na ostatnią literę poprzedniego wyrazu. Gra stara jak świat.
 6. Śpiewanie- to propozycja dla podróżujących autem. Świetna rozrywka, zmieniaj głos, rób miny, zachęcaj do wspólnej zabawy. Dzieci uwielbiają śpiewać.
 7. Zgadnij w której ręce- kolejna zabawa stara jak świat, wystarczy papierek, cukierek czy cokolwiek, by zając dziecku trochę czasu.

Atrakcyjne, tanie zabawki na podróż

Obecnie rodzice mają trochę łatwiej, w końcu mamy do dyspozycji smartfony, tablety, cały wachlarz bajek, muzyki itd. Chyba nikt, kto podróżował z dzieckiem nie zaprzeczy, że internet w podróży bardzo się przydaje. W co jeszcze warto się zaopatrzyć?

 1. Naklejki- dzieci uwielbiają naklejki. W sklepach dostępny jest cały wachlarz naklejek. A w podróży świetnie sprawdzą się zestawy z książkami czy tablicami i z naklejkami, które można użyć wielokrotnie. Koszt od kilku złotych.
 2. Gazetki z gadżetami- koszt ok 10 zł, a zająć potrafią nawet na kilkadziesiąt minut. Oprócz jakichś małych zabawek, zawierają zadania dla dzieci, misje, zagadki, kolorowanki itd. Opcja świetna do każdego środka transportu.
 3. Tablice ze znikopisem- rewelacyjny sposób na zajęcie dziecku czasu. W sklepach cała gama tablic od malutki do wielkości laptopa. Koszt najtańszych ok 10 zł. Nie brudzą i są lekkie.
 4. Puzzle- małe puzzle, ale z dużymi elementami to kolejny pomysł na atrakcyjne spędzanie czasu w podróży. Wybór jest duży, a kosztują od kilkunastu złotych.
 5. Układanki magnetyczne- ubieranie chłopca i dziewczynki, farma, wodny świat i inne, wybór jest duży, a koszt od ok 23 zł.
 6. Klocki- postaw na małe klocki, które nie zajmują dużo miejsca. Dzieci lubią konstruować i klocki zajmują na dłużej, a kosztują kilka złotych.

Najciekawsze rzeczy pozostaw na koniec, im dłuższa podróż, tym większe prawdopodobieństwo, że przyjdzie kryzys i czas na najatrakcyjniejsze zabawki!

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments