Bus czy samolot?

Bus czy samolot

Przyjemność z podróżowania zepsuć może środek transportu i to na tyle skutecznie, że ból w plecach i zmęczenie odczuwasz kolejną dobę. Przy kilkunastu dniach odpoczynku poświęcenie jednego dnia nie jest wielkim bólem, ale już przy krótkich wyjazdach służbowych, gdzie w formie musisz być po podróży bądź wycieczkach weekendowych, czas jest ważny, jak nie najważniejszy! Poniżej przedstawiamy istotne aspekty podróżowania w ujęciu busów i samolotów. 

Koszt podróży

Dla wielu podróżnych to cena za bilet jest największym dyskomfortem, wpływającym na samopoczucie. Jednym słowem potrafi zepsuć najlepszy urlop, gdy bilet pochłania lwią część zagranicznego wyjazdu. Jaka jest różnica pomiędzy biletem lotniczym a biletem na bus? W przypadku drogi powietrznej musisz wziąć jeszcze pod uwagę koszty dojazdu na lotnisko i z lotniska do punktu docelowego. Korzystając z usługi door to door, wsiadasz w umówionym miejscu, może być to przystanek blisko miejsca zamieszkania. I wysiadasz nawet pod samymi drzwiami. Ponosisz koszt jednego biletu. Co zatem opłaca się bardziej? Zanim podejmiesz decyzję:

  • wybierając samolot, zorientuj się ile będzie kosztował dojazd z lotniska do punktu docelowego- za granicą stawki są w większości państw wyższe niż u nas za transport publiczny, nie wspominając o taksówkach,
  • zorientuj się, ile kosztuje bilet na bus door to door,
  • dobrze przelicz czy promocyjny bilet na lot, faktycznie okaże się atrakcyjną opcją, bo promocje nie zawsze wychodzą naszym portfelom na plus!

Czas podróży

Im krótsza podróż, tym lepiej, ale obliczając czas podróży w przypadku samolotu weź pod uwagę również:

  • czas dotarcia na lotnisko,
  • oczekiwania na odprawę,
  • oczekiwania na lot,
  • oczekiwania na bagaż po wylądowaniu,
  • czas dojazdu do miejsca docelowego.

I tak dwugodzinny lot zmienia się w kilkugodzinny. Jeśli mieszkasz ok godziny od lotniska, co jest dobrą perspektywą, bo wielu z nas ma znacznie dalej, to również dolicz tą godzinę. Na lotnisku trzeba się wstawić około dwóch godzin przed lotem. Odprawa, czas oczekiwania i jeszcze swoje trzeba odsiedzieć przed startem. Choć sama podróż może być krótka, to po niej kolejne oczekiwanie związane z odbiorem bagażu- szczególnie na dużych lotniskach, długo się czeka. I dochodzi jeszcze czas na dotarcie do punktu docelowego.

W przypadku busa door to door sytuacja wygląda inaczej. Wsiadasz w umówionym miejscu i cały czas jedziesz. Wysiadasz w punkcie docelowym. Czas podróży może być porównywalny z drogą powietrzną.

Komfort psychiczny

Są osoby, które po prostu boją się latać i nic w tym dziwnego, bo z samolotu nie wysiądziesz w dowolnym momencie, nie poprosisz o postój, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Jeśli latanie jest dla Ciebie męczące, zamień samolot na bus door to door, bo po co serwować sobie konkretną dawkę adrenaliny?

Choć samoloty uważane są za najbezpieczniejsze środki transportu, to jednak wierzący przed startem wykonują znak krzyża, a niewierzący trzymają zaciśnięte kciuki. Na ziemi jest więcej wypadków, to fakt, ale jest większy komfort psychiczny, zawsze możesz poprosić kierowcę o postój!

Wygoda

Co jest wygodniejsze? Samolot czy bus?

Elementy wpływające na wygodę podróżowania Bus Samolot
Miejsce na nogi Wygodne fotele zapewniają komfort. Może być nieco ciasno.
Przestrzeń Mała, wygodna, kameralna. Duża, ale wokół siebie niewiele przestrzeni.
WiFi W większości busów jest WiFi. Płatne, ceny niebotyczne, w trakcie startu i lądowania urządzenia powinny być wyłączone.
Kawa, herbata Serwowana przez wielu przewoźników. Do wyboru nie tylko kawa i herbata, ale różne napoje.
Posiłki Niektórzy w cenie biletu oferują posiłek. Zazwyczaj mamy do wyboru przekąski, kanapki i dania. W ramach biletu najczęściej napój plus jakaś przekąska.
TV, video Tak. Nie.
Liczba osób Około 9 100-150 osób to takie minimum.

Podróż z przesiadkami czy bez?

Wybierając samolot, jakoś trzeba się dostać na lotnisko, bo niewielu ma to szczęście, albo i nieszczęście, gdyż latające nad głową samoloty nie należą do przyjemności, mieszkać obok. Musisz dotrzeć z wszystkimi bagażami na lotnisko, przejść odprawę i do samolotu, później znów czekają torby po opuszczeniu pokładu. Nie dość, że kręgosłup na tym cierpi, to jeszcze istnieje ryzyko pozostawienia któregoś z bagaży.

Busy do Anglii to lepszy transport dla wszystkich, którzy chcą podróżować na wyspy bez przesiadek. Po prostu wsiadasz i jedziesz do punktu docelowego! I nie ma ryzyka, że stracisz gdzieś jeden z bagaży.

Bezpieczeństwo bagażu

Co się dzieje z naszymi walizkami na lotnisku, to widać, gdy wyjeżdżają na taśmie po locie. Niestety, ale bagaże wrzucane są na szybko, nikt się z nimi nie cacka. Wgniecione ramy, ubrudzone, zepsuta rączka itd. Niestety z tym trzeba się liczyć albo przy częstych podróżach samolotem zainwestować w dobrą walizkę!

Wybierając bus door to door kierowca wkłada walizkę i nie jest ona już nigdzie przerzucana. Z resztą busem jedzie kilka osób, więc tego bagażu nie ma aż tak dużo. I nie musisz wydawać na drogą walizkę. Nawet jeśli jej nie masz, to wystarczy torba.

Na bus nie musisz czekać dwóch godzin, wystarczy być w umówionym miejscu o ustalonej godzinie. I nie można na koniec nie dodać, że bus jest bardziej ekologiczny niż samolot.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments