Czym zwiedzać Belgię? Jak dojechać do Belgii?

Czym zwiedzać Belgię? Jak dojechać do Belgii?

Belgia chwali się najgęstszą siecią kolejową w Europie i najdłuższą trasą tramwajową. Do dyspozycji turystów pozostają również autobusy, metro i pojazdy napędzane siłą własnych mięśni, czyli rowery. Sieć komunikacyjna w państwie czekolady i piwa rozwinięta jest bardzo dobrze. Częste połączenia na najchętniej przemierzanych przez turytów trasach, ale też pociągi w odleglejsze zakątki przyczyniły się do rozwoju turystyki. Dziś Belgia jest postrzegana nie tylko jako kraj czekolady, piwa i przez pryzmat Brukseli, ale jako cel wakacyjnej czy weekendowej podróży. A sprzyjają temu również często kursujące busy do Belgii w niskich cenach i komfortowych warunkach.

Na wyciągnięcie ręki

Odległość między Warszawą a Brukselą to ok 1300 km, co w przeliczeniu na czas dojazdu daje niespełna 13 godzin. Możesz jechać autem, lecieć samolotem czy kupić bilet na bus. Ten ostatni sposób na dotarcie do Belgii jest coraz popularniejszy. Busów przybywa, zwiększa się oferta door to door do Belgii, a cena za bilet nie odstrasza. Podróżowanie busem czy samolotem jest wygodne z kilku względów. Przede wszystkim w podróży możesz odpoczywać. Bo czy wyobrażasz sobie jechać całą noc autem, a później ruszyć na miasto i zwiedzać? Kilkanaście godzin za kierownicą jest nie tylko męczące, ale po kilku godzinach bez zmiany staje się to niebezpieczne. Brukselę i inne duże miasta zdecydowanie wygodniej zwiedza się korzystając z komunikacji miejskiej, więc auto jest niepotrzebne, chyba że lubisz stać w korkach…? A jeśli nie odpowiada Ci komunikacja, to wypożycz rower, ekologicznie, szybko, wygodnie i zdrowo.

Samolotem do Belgii opłaca się lecieć, jeśli miejsce docelowe znajduje się niedaleko lotniska. Inaczej czekają Cię kolejne koszty i bieganie z torbami. Natomiast busy do Belgii jeżdżą do różnych miast i miasteczek, także w mało popularne miejsca.

Belgia z okna pociągu

Pociągi w Belgii są wygodne, zadbane, czyste, podróżuje się nimi z przyjemnością. I są najlepszym sposobem na przejechanie państwa wzdłuż i wszerz. Kursują praktycznie do każdego zakątku, dzięki czemu dotrzesz do regionów, które Cię interesują. Na popularnych trasach, które są najczęściej wybierane przez podróżnych, pociągi kursują często, odstęp pomiędzy nimi to czasem nawet niecała godzina. Państwowy przewoźnik kolejowy SNCB/NMBS udostępnia rozkład jazdy  na stronie belgiantrain. Bilet opłaca się kupić online, ewentualnie na dworcu. Kupując w pociągu dopłacisz dodatkową kwotę, kilku euro. A Belgia nie jest najtańszym krajem, dlatego oszczędności opłaca się szukać wszędzie. Na tej samej stronie, w zakładce b-excursions, kupisz bilet na pociąg plus zwiedzanie i jeszcze na tramwaj bądź inny środek komunikacji, który zawiezie Cię do celu. Jeden bilet otwiera kilka drzwi, dzięki czemu jest taniej i wygodniej. A dodatkowo masz gotowy plan zwiedzania Belgii.

Autobusy i tramwaje

Belgijskie miasta zwiedzisz korzystając z autobusów i tramwajów. Te drugie kursują nie tylko po Brukseli, ale również Charleroi, Antwerpii oraz Gandawie. Najdłuższa trasa biegnie wzdłuż wybrzeża, od De Panne do Knokke-Heist. Przejazd trwa około dwie i pół godziny.

Na dwóch kółkach przez Belgię

Belgowie kochają rowery i nie ma żadnego problemu aby wypożyczyć rower i zwiedzać kraj na dwóch kółkach. Szczególnie dobre rozwiązanie, gdy punktem docelowym podróży jest Bruksela albo inne duże miasto, ale i mniejsze przyjemnie przemierza się na rowerze. Jest to tanie i wygodne rozwiązanie. Rower wypożyczysz 24/7, na jeden dzień bądź dłużej. Zanim wyruszysz w drogę, zarejestruj się w systemie właściwym dla regionu i wybierz ofertę dla siebie.

Taksówki najmniej opłacalne

Jak w każdym kraju taksówki są najdroższym środkiem transportu. Już za samo wejście do taksówki naliczana jest opłata początkowa. W godzinach nocnych podwójna. A gdy taksówka jedzie wolniej niż 20 km/h to licznik i tak bije. Wtedy cena za przejazd liczona jest na podstawie spędzonych w aucie minut bądź godzin.

Wynajęcie auta w Belgii

Alternatywą dla taksówek i komunikacji miejskiej jest wynajęcie samochodu. Auto wynajmiesz w wielu punktach w każdym większym mieście. W mniejszych również nie ma problemu. Z opcji tej skorzystasz też na lotnisku. Najczęściej bardziej opłacalna jest rezerwacja pojazdu z wyprzedzeniem, czyli jeszcze przed wyjazdem z kraju. Zazwyczaj można dostać jakieś zniżki. W sieci funkcjonują portale skupiające agencje wypożyczające samochody w Belgii, dzięki czemu wybór powinien być nieco łatwiejszy. Wynajęcie samochodu to większa swoboda działania, nie ogranicza Cię czas i jedziesz tam, gdzie chcesz.

Belgia skrywa wiele ciekawych miejsc i wcale nie trzeba mieć grubego portfela, wystarczy tylko wszystko dobrze zaplanować przed wyjazdem.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments