Jak znaleźć dobrą pracę w Belgii?

Jak znaleźć dobrą pracę w Belgii?

Belgia to kraj zamieszkiwany przez ponad 11 mln ludzi, plasujący się w końcówce państw unijnych pod względem powierzchni. Dla porównania Polska znajduje się na szóstej pozycji, a Belgia na piątej od końca. A mimo to Polacy wybierają ten mały europejski kraj w celach zarobkowych. Kuszą nie tylko dobre pieniądze, Belgia słynie z tego, że pracodawcy są bardzo w porządku wobec pracowników. Jest to również kraj słynący z  czekolady i piwa. Po pracy też coś dobrego się należy. Zanim jednak przyjemności, potrzeba trochę cierpliwości, by znaleźć dobrą pracę w Belgii. Gdzie jej szukać? 

Ile godzin jadą busy do Belgii?

Ten mały kraj leży pomiędzy Niemcami, Holandią, Francją i Luksemburgiem. Trasa biegnie przez Niemcy i Holandię. Ile trwa podróż? Około 13 godzin, ale to oczywiście zależy od trasy. Busy do Belgii jadą najkrótszymi trasami i są dostosowane do podróżnych. Ze względu na to, że busy do Belgii jeżdżą w ramach door to door, to realizują kursy ze wszystkich zakątków Polski. Dowożą w różne rejony Belgii. Podróż nie rozciąga się w czasie, bo busy do Belgii nie stają co chwilę w większych miastach. Zabierają podróżnych po drodze, a ze względu na to, że są niewielkie i jedzie kilka osób, to wszystko przebiega szybko i sprawnie. Bilety na busy do Belgii można rezerwować online. 

Od czego zacząć poszukiwania pracy w Belgii?

Mały kraj nie oznacza małego rynku pracy. Belgia jest otwarta na obcokrajowców cały czas. I to zarówno, jeśli chodzi o pracę tymczasową jak i stałą. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję:

  • przejrzyj aktualne oferty pracy na różnych portalach,
  • poznaj opinie innych osób na forach poświęconych pracy w Belgii,
  • sprawdź, jak obecnie wygląda sytuacja w poszczególnych branżach.

Z rynkiem pracy warto się zapoznać ze względu na to, że w Belgii jest mniej pracy dla opiekunek osób starszych czy też kierowców. Za to więcej jest ofert dla zainteresowanych pracą w branży budowlanej oraz dla różnego rodzaju fachowców, elektryków czy mechaników samochodowych. Największy w Belgii jest sektor usług, ale nie zawsze znajdziemy pracę w wybranym zawodzie czy konkretnej branży, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej zapoznać się z aktualnymi ofertami. 

Agencje pracy tymczasowej

Pracy w Belgii można szukać przez agencje pośrednictwa pracy za granicą. Agencje mają swoje stacjonarne siedziby. Jedną opcją jest udanie się do agencji, która mieści się w pobliżu. A drugą sprawdzenie ofert pracy na stronach internetowych różnych agencji. Skorzystanie z pomocy agencji ma swoje pozytywne strony. Przede wszystkim to ona zajmuje się wszelkimi formalnościami. Przygotowuje pracownika pod względem nie tylko formalnym, ale również praktycznym, udzielając odpowiedzi na pytania związane z pracą w Belgii. Pracownik agencji zajmie się wyszukaniem ofert pasujących do preferencji zainteresowanego pracą, a także jego doświadczenia i umiejętności. To co leży najczęściej po stronie poszukującego pracy to głównie transport, rozeznanie się skąd jeżdżą busy do Belgii czy autobusy. Agencje rzadko organizują transport. 

Jak sprawdzić agencję pośrednictwa pracy?

Bezpieczny wyjazd do pracy w Belgii z agencją po części gwarantuje jej sprawdzenie. Co wziąć pod lupę?

  • Czy agencja jest wpisana do rejestru podmiotów świadczących tego typu usługi.
  • Czy umowa zostanie podpisana w Polsce (Jeśli nie, to nie masz żadnej gwarancji, że praca będzie czekać).
  • Jakie zdanie o agencji mają inni pracownicy (najcenniejszym źródłem informacji są fora internetowe).

Oferty na popularnych stronach

Oferty pracy w Belgii znajdziesz na różnych portalach internetowych. Wśród nich oferty wielu agencji pracy. Warto przyjrzeć się ofertom na różnych stronach, najczęściej różnią się one ilością ofert oraz ukierunkowaniem na poszczególne branże. Na jednym znajdziesz więcej ogłoszeń z branży budowlanej, a na innej z sektora przemysłowego. 

Praca przez znajomych

Dobrą opcją jest szukanie pracy przez rodzinę czy znajomych. Wówczas również start w Belgii jest pewniejszy. Jeśli ktoś z bliskich, znajomych jest w Belgii, to warto zadzwonić, zapytać, poprosić o informację, gdy pojawi się zapotrzebowanie na pracowników. Początki w nowej pracy są o wiele łatwiejsze, szczególnie w obcym kraju, gdy mamy kogoś znajomego w pobliżu. 

Rozsyłanie dokumentów

Popularnym sposobem w Belgii na szukanie pracy jest wysyłanie dokumentów aplikacyjnych do firm, niekoniecznie gdy firma prowadzi nabór. W Polsce rzadko się praktykuje taki sposób, natomiast w Belgii jest to coś normalnego. Dokumenty, CV, muszą być napisane w języku obowiązującym w danym regionie.

Znalezienie dobrej pracy w Belgii nie zawsze przychodzi łatwo i szybko, ale jest to jeden z tych krajów, w których pracodawcy cenią swoich pracowników. Widać to również po wypłacie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments