Wakacyjna praca za granicą – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Wakacyjna praca za granicą- jak zadbać o bezpieczeństwo?

Praca sezonowa cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród osób młodych, absolwentów szkół średnich i studentów. Jest świetnym pomysłem na połączenie podróżowania, zwiedzania i zarobienia. Ma też inne zalety, dzięki niej młody człowiek może podszkolić swój język i zdobyć doświadczenie. A to jest bezcenne. Zdobywa również nowe umiejętności społeczne, w końcu musi odnaleźć się w nowym kraju, wśród ludzi o innej niż nasza mentalności, kulturze, religii. Uczy się samodzielności, a przy tym może się dobrze bawić, poznając inny kraj, ludzi w podobnym wieku. Wśród najpopularniejszych kierunków są Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Chętnie młodzi wyjeżdżają również do Belgii czy Szwecji. Dlatego busy do Belgii i innych krajów europejskich krajów cieszą się dużym  zainteresowaniem. Są najtańszym i wygodnym środkiem transportu. Zanim jednak wyruszysz do pracy, sprawdź, co załatwić przed i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo!

Bez znajomości języka i odpowiedniego przygotowania?

Ofert pracy poza Polską jest całe mnóstwo, pracy sezonowej za granicą jak i na stałej. I jak się okazuje Polacy nie zawsze wyjeżdżają przygotowani. Dlaczego? Być może jesteśmy zbyt ufnym narodem, być może potrzebujemy pieniędzy i  nie bierzemy pod uwagę niebezpieczeństw. Pewnie znajdą się też inne powody, bo każdy z nas jest inny i przyświecają nam różne cele. Z badań prowadzonych przez ATERIMA MED i Stowarzyszenie PoMOC wynika, że z każdy rokiem nasza świadomość rośnie. I to są dobre wiadomości, bo dzięki temu unikamy problemów za granicą, które mają różne konsekwencje.

Zarówno praca bez języka jak i praca bez doświadczenia za granicą nie jest niczym szczególnym, w końcu od czegoś trzeba zacząć! Jednak zanim wyruszysz, zrób kilka rzeczy, zaczynając od spisania tych rzeczy, dzięki czemu nie zapomnisz o niczym.

Bilet na bus w jedną i drugą stronę

Busy do Belgii i innych europejskich krajów jeżdżą często, ale nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. Zwłaszcza w sezonie, gdy zainteresowanie pracą wśród studentów jest duże, busy do Anglii czy Niemiec są oblegane. Dlatego miejsce warto zarezerwować, gdy masz pracę załatwioną. Online dostępne są bilety nie tylko na busy do Belgii, ale również z powrotem. Belgia jest tylko przykładem, w taki sam sposób zarezerwujesz bilet na bus do innych europejskich państw. Jeśli podpisujesz umowę na określony czas, zarezerwuj od razu bilet na podróż powrotną. Jest to wygodne rozwiązanie z kilku względów. Na miejscu skupiasz się na pracy i nie musisz gorączkowo szukać transportu pod koniec umowy.

Busy do Belgii, Niemiec czy Wielkiej Brytanii jeżdżą w ramach usługi door to door. Co jest bezpieczne z punktu widzenia osób pierwszy raz wyjeżdżających za granicę czy nieznających języka. Wysiadasz w punkcie docelowym, nie musisz się przesiadać. Nie tracisz czasu i pieniędzy. A busy do Belgii i wielu innych państw jeżdżą z całej Polski, odbierając klientów spod drzwi domu.

O co zadbać przed wyjazdem?

Zanim ruszysz w drogę:

  • sprawdź ważność swoich dokumentów (na terenie Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty, ale musi być ważny), dobrze jest zrobić ksero,
  • przydatny będzie paszport i akt urodzenia, również warto mieć ksero tych dokumentów,
  • świadectwa ukończonych szkół, pracy (potwierdzają doświadczenie) certyfikaty, ukończone kursy- konieczne tłumaczenie (przy pracy bez doświadczenia raczej niewymagane),
  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego- kartę wyrobisz szybko, udając się do wojewódzkiego oddziału NFZ, jest ona bardzo przydatna, a wydawana za darmo, jeśli jesteś ubezpieczony w Polsce, czyli opłacasz ubezpieczenie zdrowotne bądź ktoś Cię ubezpiecza.

Co powinno znaleźć się w bagażu?

Obok ubrań i kosmetyków bardzo ważnych jest kilka innych rzeczy:

  • ładowarka do telefonu,
  • telefon, adres, mail ambasady,
  • inne telefony, pod którymi możesz otrzymać pomoc w sytuacji kryzysowej.

Telefony są bardzo ważne, dzięki temu możesz skontaktować się, gdy coś się wydarzy bądź praca nie jest zgodna z ofertą.

W portfelu nie może zabraknąć gotówki, w kwocie przynajmniej, by przeżyć miesiąc.  Jeśli bierzesz kartę płatniczą, sprawdź numer infolinii, na której zablokujesz kartę w razie kradzieży bądź zgubienia jej.

Kilka informacji dla bliskich

Wyjazd za granicę do pracy wiąże się z wieloma emocjami, ale nie zapomnij przekazać bliskim wszystkich najważniejszych informacji. Zostaw ksero umowy podpisanej z agencją rodzinie. Sprawdź miejsce, do którego jedziesz. Uzyskaj numer do pracodawcy i również pozostaw go rodzinie. Warto również umówić się z rodziną na hasło, które będzie oznaczało, że masz problemy, np. w trakcie rozmowy zapytasz co u siostry (a nie masz siostry). Dzięki temu rodzina będzie mogła uruchomić pomoc.

Za granicą jest ponad 2,5 mln Polaków i większość jest z tego powodu zadowolona. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, by należeć do tej grupy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments