Polonia w Holandii. Ilu naszych rodaków mieszka w kraju Beneluksu?

Polonia w Holandii. Ilu naszych rodaków mieszka w kraju Beneluksu?

Polacy są szóstą co do wielkości grupą etniczną w Holandii. Z europejskich krajów wyprzedzają nas jedynie Niemcy. Pozostałe grupy etniczne przed Polakami to: Turcy, Marokańczycy, Indonezyjczycy, Niemcy i obywatele Surinamu. Mieszańcy tego ostatniego państwa mają holenderskie obywatelstwo, gdyż kiedyś terytorium to było kolonią holenderską. Wracając do Polaków, to w państwie wiatraków mieszka już ponad ćwierć miliona naszych rodaków. A emigracji stałej i czasowej sprzyja szeroka oferta firm przewozowych i linii lotniczych. Które regiony są najpopularniejsze?

Co gmina to Polacy

Holandia w ciągu kilkunastu lat stała się tak popularnym punktem emigracyjnym, że trudno znaleźć  miasto bez naszych rodaków. Nawet na Ameland, małej wyspie, która położona jest we Fryzji, mamy swoje przedstawicielstwo. Wyjeżdżając do Holandii w celach zarobkowych bądź turystycznych pewne jest, że spotkasz innych Polaków. A dzięki temu łatwiej jest się odnaleźć w nowym środowisku. Zwłaszcza że rodacy chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi nie tylko z pracą, ale i życiem codziennym. W sieci znajdziesz wiele ciekawych wskazówek na różnych forach poświęconych życiu w Niderlandach.

Busy z różnych miejsc w Polsce, każdy kierunek w Holandii

Wyjazdom czasowym do pracy jak i emigracji na stałe sprzyja szeroka oferta przewoźników. Bez problemu znajdziesz bus w dowolnym terminie z każdego miejsca w Polsce. Przewoźnicy jeżdżą różnymi trasami, do większości miast i miasteczek w Holandii. W przypadku emigracji na stałe możesz zabrać ze sobą cały majątek, transport mebli, sprzętów i wszystkiego co chcesz ze sobą zabrać jest w ofercie wielu firm transportowych. Warunki ustalane indywidualnie, w zależności od gabarytów transportowanych rzeczy, można przewieźć praktycznie wszystko.

Tanie Busy do Holandii i z powrotem umożliwiają częste kursowanie między ojczyzną a krajem wiatraków. Ma to znaczenie, gdy rodzina się rozdziela i jedno z partnerów rusza przygotować grunt dla reszty, co często ma miejsce. A w przypadku emigracji czasowej, gdy dodatkowe ręce do pracy potrzebne są szybciej, na busa możesz liczyć zawsze!

Ćwierć miliona Polaków

W 2018 roku polonijne media podały, że rodaków w kraju Beneluksu jest już ćwierć miliona. Holandia przyciąga jak magnes, wygodniejszym życiem, czyli wyższymi zarobkami. Życie wydaje się mniej stresujące, a dobre pieniądze to psychiczny komfort. Z danych za 2019 rok wynika, że Holandia jest krajem, do którego Polacy nadal bardzo chętnie przyjeżdżają w celach zarobkowych i by osiąść na dłużej niż jeden sezon. W Niderlandach mieszka około 200 tys. Polaków, a wśród nich ok 43 tys. to dzieci, które przyszły już na świat w tym kraju. Pozostają jeszcze osoby, które są niezarejestrowane. Dane z 2017 roku mówią, że jest ich ok 90 tys. Pozostaje również kwestia osób bezdomnych. Szacuje się, że w Holandii około 2 tys. osób bezdomnych stanowią Polacy.

Język polski usłyszysz wszędzie

Najwięcej rodaków mieszka w:

  • Hadze,
  • Rotterdamie,
  • Tilburgu,
  • Amsterdamie,
  • Westland,
  • Eindhoven,
  • Helmond.

Polacy w powyższych gminach stanowią konkretną siłę. W Hadze mieszka ponad 10 tys. rodaków, a w Rotterdamie ponad 7 tys. osób. W Helmond ponad 2500. Dane nie ujmują dzieci, które przyszły na świat w polskich rodzinach już w Holandii.

Rocznie 10 tys. Polaków przyjeżdża do Holandii. Rodacy przyjeżdżają i wyjeżdżają, niektórzy zostają na stałe. Ojczyste akcenty słychać i widać w każdym mieście. Na ulicy, w restauracji, sklepie słychać polski język.

Życie w Holandii

Polacy wyjeżdżają z ojczyzny do Niderlandów zarówno do pracy fizycznej jak i wymagającej odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia. Większość jednak pracuje w branży budowlanej, ogrodniczej, rolnej, przemyśle spożywczym. Wśród polaków spotkasz również lekarzy, prawników, tłumaczy, którzy często świadczą usługi dla rodaków przyjeżdżających do Holandii.

Większość osób wyjeżdża do załatwionej pracy przez agencję pośrednictwa. Jest to wygodne z kilku względów:

  • nie musisz znać języka,
  • wszystkimi formalnościami zajmuje się agencja,
  • możesz liczyć na pomoc pracownika agencji w różnych sytuacjach (w agencjach pracują najczęściej zarówno Polacy jak i Holendrzy),
  • często wraz z ofertą pracy w Holandii masz dach nad głową (zdarzają się oferty z wyżywieniem),
  • wiele ofert nie wymaga większego doświadczenia i kwalifikacji.

Emigracja czasowa jest dobrym sposobem na przetestowanie życia w Holandii i tęsknoty za krajem. Przybliża też do odpowiedzi na pytanie, gdzie ułożyć swoje życie.

Odnalezienie się w nowym kraju powinno być nieco łatwiejsze, gdy tysiące Polaków już tam mieszka. Przed pierwszym wyjazdem warto wybierać miejsca, gdzie jest nas najwięcej. Poczujesz się trochę jak w domu.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments