Francja kojarzona z miłością, modą, Molierem i luksusowym Lazurowym Wybrzeżem, nie przywodzi na myśl zawiłego prawa czy absurdalnych przepisów. Emigracja do Francji wcale nie jest łatwa, bo by mieć pracę, konieczny jest adres zamieszkania, a żeby wynająć mieszkanie, trzeba mieć pracę. I tak zaczyna się brutalne starcie z francuską rzeczywistością, innymi niż u nas przepisami dotyczącymi wynajmu i kwotami. Ale to tylko jedna bitwa, którą trzeba stoczyć na początku, zresztą początki wszędzie są trudne. Jak wynająć mieszkanie we Francji?
Dokumenty niezbędne do wynajmu mieszkania
Justificatifs de domicile – o to będziesz walczyć, bo ten dokument otwiera wszystkie francuskie drzwi, dzięki niemu otworzysz konto w banku i podpiszesz umowę o pracę. To dokument potwierdzający adres zamieszkania! Potrzebujesz go również, by zarejestrować samochód czy też złożyć zeznanie podatkowe.
Wynajmujący mieszkania mogą wymagać:
- kopii dowodu tożsamości (dowód osobisty albo paszport),
- umowy o pracę,
- kilku ostatnich odcinków z wynagrodzeniem,
- rozliczenia podatkowego,
- dokumentu potwierdzającego regularne opłacanie czynszu w poprzednim miejscu zamieszkania.
Przyjeżdżając do Francji nie masz większości z tych papierów, ale to nic, wynajem jest możliwy. Trzeba jednak przygotować się, że znalezienie mieszkania nie będzie takie proste. Osoby oferujące wynajem zabezpieczają się na wszelkie możliwe sposoby, by zminimalizować ryzyko wynajęcia nieruchomości niewypłacalnym lokatorom. Dlatego agencje wymagają szereg dokumentów i sprawdzają potencjalnych lokatorów na różne sposoby. Jeśli mieszkasz kątem u rodziny bądź znajomych podstawą do wynajęcia mieszkania jest certificat d’hébergement- grzecznościowe zaświadczenie o zamieszkaniu.
Najemca musi mieć pieniądze, by wynająć mieszkanie i we Francji przyjęło się, że kwota czynszu nie może być wyższa niż 1/3 dochodów.
Rodzaje mieszkań na wynajem we Francji
Będąc jeszcze w Polsce, warto się rozejrzeć na rynku nieruchomości we Francji w poszczególnych rejonach. Dzięki temu rozeznasz się w cenach i standardzie mieszkań. Francuzi oferują dwa rodzaje mieszkań do wynajęcia:
- wynajem krótkoterminowy na rok- najczęściej są to mieszkania w pełni urządzone, po prostu wprowadzasz się i żyjesz,
- wynajem długoterminowy na trzy lata- są to zazwyczaj gołe ściany, zdarza się, że i bez kuchni.
Tanie mieszkania znajdziesz na obrzeżach miast, są najczęściej umeblowane, ale nie licz na luksusy, meble często swoje już przeżyły. Za to w kieszeni sporo zostaje!
Zobacz to na własne oczy – busy door to door do Francji często kursują
Odległość pomiędzy Warszawą a Paryżem to około 1640 km, czyli jakieś 15 godzin jazdy. Przed emigracją wybierz się na kilkudniową wycieczką, poznaj miasto, możliwości i odwiedź przynajmniej kilka agencji, które zajmują się wynajmem mieszkań. Bus door to door to o tyle dobre rozwiązanie, że w trakcie podróży możesz odpoczywać, czyli po przyjeździe masz siłę by działać. Busy kursują ze wszystkich województw, wystarczy dogadać się z przewoźnikiem i zawiezie Cię wprost do hotelu, hostelu czy rodziny. Oszczędzasz czas, pieniądze i siły! A te ostatnie przydadzą Ci się bardzo przy poszukiwaniach mieszkania.
Mieszkanie tylko przez agencję?
Jeśli nie znasz francuskiego, to z właścicielami lokali raczej się nie porozumiesz w kwestiach wynajmu, bo to nie kupno bułki czy innego drobiazgu. W trakcie wynajmu omawiane są wszystkie kwestie i musicie się rozumieć. Korzystając z agencji, większe jest prawdopodobieństwo trafienia do osób, które mówią dobrze po angielsku. Choć warto również i na to uważać, bo mimo że na drzwiach wielu agencji wisi karta mówimy po angielsku, to w rzeczywistości bywa różnie. Ale nie ma się co zniechęcać, w końcu trafi się taka agencja, taki człowiek i takie mieszkanie, które spełnią Twoje oczekiwania.
Zaletą wynajmu mieszkania przez agencję jest również brak większych formalności, bo to agenci załatwią wszystko za Ciebie. A jedyne co musisz zrobić, to dostarczyć wymagane dokumenty i podpisać umowę.
Twoje obowiązki jako najemcy
Oczami wyobraźni widzisz już jak przekraczasz próg nowego mieszkania, ale nie zapominaj, że wiąże się to nie tylko z prawami, które zyskujesz, ale i z obowiązkami, część z nich może Cię zaskoczyć. A wśród nich:
- ubezpieczenie mieszkania (u nas przy wynajmie nie ma takiej konieczności, we Francji to obowiązek!),
- drobne naprawy,
- utrzymanie mieszkania w stanie, w którym było w dniu podpisywania umowy,
- informowanie właściciela o powstałych usterkach,
- terminowe opłacanie rachunków,
- nieuprzykrzanie życia sąsiadom, np. nocnymi imprezami.
Właściciel może wypowiedzieć umowę, w przypadku lokali nieurządzonych okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące, a urządzonych miesiąc. A jeśli właściciel chce sprzedać mieszkanie, to najemca ma prawo pierwokupu.