Praca sezonowa w Holandii – rząd planuje zmiany ze względu na koronawirusa

Praca sezonowa w Holandii

Koronawirus w Holandii uderzył w pracę sezonową. Emile Roemer z Partii Socjalistycznej badał w ostatnim czasie sposoby na zwiększenie ochrony pracowników sezonowych, chodzi oczywiście o zakażenie koronawirusem, ale nie tylko. Obecnie pracownicy sezonowi w Holandii głównie pracują za pośrednictwem agencji, a te niestety nie zawsze działają uczciwie. Rynek pracy sezonowej nie jest do końca uregulowany, stąd holenderski rząd zabiera się za tę kwestię. A polska ambasada już od kilku lat edukuje zainteresowanych wyjazdem do Holandii. Jak będzie wyglądał sezon 2020? Co się zmieni? Jak bezpiecznie dotrzeć do Holandii?

Niderlandy popularne wśród Polaków

Królestwo Niderlandów jest jednym z najpopularniejszych kierunków zarobkowych wśród Polaków. 18 proc. Polaków  poszukujących pracy za granicą, wybiera właśnie Holandię. Chętniej wybierane są tylko Niemcy i Wielka Brytania.  Szczególnie wśród młodych Polaków, do 35. roku życia. I oni też najczęściej nie mają świadomości, jakie niebezpieczeństwa wiążą się z wyjazdem. Rzadko wiedzą, jakie mają prawa i do kogo się zwrócić, gdy agencja nie wywiązuje się z umowy bądź też zastane warunki nie są zgodne z tym co zostało ustalone. W zasadzie nic w tym dziwnego, bo nie ma wyznaczonej jednej konkretnej instytucji odpowiedzialnej za zbieranie skarg na agencje. Praca w Holandii popularna jest z wielu względów:

 • dobre zarobki,
 • niedaleko,
 • częste busy do Holandii,
 • praca bez doświadczenia, języka, dla par.

Nie dziwi fakt, że Holandia jest jednym z najczęściej branych pod uwagę krajów, szczególnie przez ludzi młodych. Ten sezon może być nieco inny, ale lepszy pod względem zakwaterowania i transportu do pracy od poprzednich.

Transport, busy do Holandii

Jeśli rozważasz w tym roku wyjazd do kraju tulipanów, wygodnym, bezpiecznym i szybkim środkiem transportu są busy do Holandii. Kursują z każdego miasta w Polsce, w różne rejony Niderlandów. Busy do Holandii jeżdżą w ramach usługi door to door, dzięki czemu dotrzesz bez przesiadek z miejsca zamieszkania do punktu docelowego. Obecnie ma to duże znaczenie, im mniej przesiadek, tym lepiej. W busie jedzie też mniej osób, co jest kolejną zaletą. Poza tym busy do Holandii, oprócz tego, że są szybkie, są też jedną z najtańszych opcji.

Koronawirus w dużych zakładach

W Holandii koronawirus pojawił się w dużych zakładach, o czym można przeczytać na stronie Polonii, bo to w nich pracuje wielu imigrantów zarobkowych, w tym Polaków. Zmiany w pracy sezonowej okazują się niezbędne. Na początku maja powołano zespół, który miał zbadać rynek pracy tymczasowej i wypracować określone rozwiązania, dzięki czemu każdy będzie czuł się bezpiecznie. Zmiany mają być na plus dla zainteresowanych pracą w Holandii. Agencje zazwyczaj nie organizują transportu, bo często jeżdżą busy do Holandii, ale już na miejscu pracownik jest praktycznie od niej uzależniony pod każdym względem. Tracąc pracę, zostaje bez dachu nad głową, to ona zajmuje się transportem do i z pracy. Często zatrudnia pracowników za najniższą stawkę. Zmiany miałyby uniezależnić w pewnym stopniu imigranta zarobkowego od agencji.

Proponowane zmiany

Powołany zespół zaproponował kilka rozwiązań:

 • każdy pracownik miałby mieszkać sam w pokoju,
 • restrykcyjne umowy o pracę- agencja ma obowiązek zapewnić pracownik dystans w miejscu pracy oraz transporcie do pracy 1,5 m,
 • mniej osób w busach dowożących do pracy albo większe autobusy,
 • rejestracja wszystkich imigrantów- adres, telefon, mail,
 • centralny punkt informacji dla pracowników- dzięki czemu imigrant zarobkowy będzie mógł się zwrócić do konkretnej instytucji w razie problemów z agencją.

W propozycjach zmian pojawiły się również niższe stawki za czynsz oraz współpraca pomiędzy nadzorującymi pracowników sezonowych.

Jak bezpiecznie wyjechać do Holandii?

Polska ambasada już od kilku lat edukuje Polaków:

 • sprawdź pośrednika,
 • przeczytaj umowę (jeśli nie rozumiesz, nie podpisuj),
 • porównaj różne oferty,
 • nie decyduj się na pierwszą lepszą ofertę.

Sprawdzenie agencji to kilka do kilkunastu minut. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę i z pewnością znajdziesz opinie innych. A jeśli nic nie ma, lepiej poszukać innego pośrednika. Czerwona lampka powinna się również zapalić, jeśli agencja oferuje znacznie więcej niż inni na tym samym stanowisku.

W Holandii można zarobić niemałe pieniądze i przywieźć pozytywne wspomnienia, ale znalezienie dobrego pośrednika i atrakcyjnej oferty pracy wymaga czasu. Co innego busy do Holandii, które jeżdżą często, a bilet zarezerwujesz szybko online.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments