Opiekunka osób starszych za granicą – jakie wymagania, ile można zarobić?

Opiekunka osób starszych za granicą

Jednym z głównych wymagań wobec przyszłej opiekunki jest znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym. Coraz częściej jednak brak znajomości języka nie jest przeszkodą, ale konieczne są chęci do nauki. Agencje pośredniczące w zatrudnianiu opiekunek organizują kursy językowe, dzięki czemu już po kilku miesiącach można wyjechać do pracy za granicę. Najpopularniejsze kierunki to Niemcy, Włochy, Anglia. Jak wygląda dzień z życia opiekunki, jakie są stawki za pracę i obowiązki?

Codzienna rutyna

Opieka nad osobą starszą, czyli zakres obowiązków zależy od kondycji seniora. Jeśli jest to osoba chodząca, zakres obowiązków jest mniejszy. Jeśli senior jest osobą leżącą, praca jest cięższa. Każdy dzień z życia opiekunki wygląda w podobny sposób, więc łatwo wejść w tą codzienną rutynę już po kilku dniach. Główne obowiązki opiekunek osób starszych za granicą to:

 • pomoc w porannej toalecie- jeśli jest to osoba chodząca wystarczy asekuracja i wsparcie w razie potrzeby, ale jeśli jest to osoba leżąca całą toaletę należy wykonać samodzielnie;
 • przygotowanie śniadania- niektórzy seniorzy wymagają pomocy bądź karmienia,
 • zagospodarowanie czasu osobie starszej- czytanie codziennej prasy, gry czy spacer, w tym czasie opiekunka również sprząta i przygotowuje obiad,
 • podanie posiłku- jeśli senior tego wymaga karmienie,
 • odpoczynek- popołudnie to najczęściej kilka wolnych chwil dla siebie, a w tym czasie osoba starsza oddaje się swoim przyjemnościom, czytaniu czy rozwiązywaniu krzyżówek,
 • przygotowanie kolacji i wieczorna toaleta.

Wieczorem opiekunki mając już czas dla siebie. Od pań zajmujących się opieką wymaga się również najczęściej sprzątania oraz zrobienia zakupów.

Lokum, dojazd do pracy, formalności

Opiekunka osób starszych towarzyszy seniorowi 24 godziny na dobę, bo senior może wymagać pomocy również w nocy, np. by pójść do toalety. Dlatego opiekunka mieszka w pobliżu osoby starszej, w tym samym domu, ma do dyspozycji swój pokój. A więc decydując się na ten rodzaj pracy, nie trzeba się martwić o wynajem mieszkania za granicą np. we Francji. Inaczej wygląda kwestia dojazdu. Część agencji organizuje transport, a część nie. Miejsce docelowe jest najczęściej sporo oddalone od lotniska, co rodzi kolejne koszty związane z transportem, dlatego często opiekunki wyjeżdżające do pracy za granicą wybierają busy jadące do Holandii. Małe, kameralne, tanie. A w ostatnich latach popularna stała się wśród przewoźników usługa door to door, czyli podróżowanie od punktu A do B. Bus zawiezie Cię dokładnie pod wskazany adres. Jest to też świetna opcja dla osób, które wyjeżdżają pierwszy raz za granice do pracy i mają obawy, jak dojadą na miejsce.

Wymagania wobec opiekunek

Chcesz pracować w tym zawodzie? Ofert jest wiele. Oto podstawowe wymagania, które przewijają się przez większość ofert:

 • znajomość języka obcego,
 • doświadczenie w opiece nad osobą starszą (może być to doświadczenie zdobyte przy opiece nad bliskim),
 • samodzielność,
 • cierpliwość,
 • empatia,
 • mile widziane prawo jazdy (w niektórych ofertach pracy konieczne)- jest zdecydowanym ułatwieniem dla opiekunki (lepiej robić zakupy jadąc autem, niż rowerem, czy też załatwiać różne sprawy),
 • referencje – za nie można otrzymać dodatkową premię.

Aby pracować z osobami starszymi trzeba mieć cierpliwość, wykazywać się dużym zrozumieniem i empatią. Dlatego nie każdy nadaje się do tej pracy. Osoby palące powinny zwrócić uwagę na to, czy pracodawcy akceptują nałóg. W części ofert zaznaczone jest, że nie można palić.

Zarobki jako opiekunka

Zarobki opiekunek zależą od stanu zdrowia seniora i zaczynają się od około 1800 euro. A zarobić za miesiąc można nawet 3000 euro. Dużo zależy od doświadczenia, umiejętności, referencji, znajomości języka i obowiązków opiekunki. Część ofert składa się z podstawy i dodatkowej premii.  W ramach pracy najczęściej zapewnione jest nie tylko zakwaterowanie, ale również wyżywienie.

Agencje pracy organizują również szkolenia i kursy związane z opieką nad osobami starszymi, zakończone odpowiednimi certyfikatami. Nie wspominając, że po przeszkoleniu opiekunka czuje się pewniej. W opiece nad seniorem może liczyć również na wsparcie koordynatorów 24 godziny na dobę. Agencja zajmuje się wszystkimi formalnościami, począwszy od umowy po rozliczanie podatków itd. Dzięki temu pracownik nie musi przejmować się niczym.

Zalety i wady pracy jako opiekunka osób starszych za granicą

Praca opiekunki za granicą jest atrakcyjna z kilku względów. Dobre zarobki to jedna z zalet, ale poza tym są też inne profity w postaci premii, czy wyżywienia. Większość ofert dotyczy pracy w domach jednorodzinnych, gdzie na opiekunkę czeka pokój z własną łazienką, tv, internetem i innymi wygodami. Osoby starsze często mieszkają same, więc opiekunka może czuć się swobodnie.

Wadą jest praca 24 godziny siedem dni w tygodniu, nigdy nie wiadomo kiedy osoba starsza będzie potrzebować pomocy. Oczywiście opiekunki każdego dnia mają czas dla siebie i również dni wolne uzgodnione z rodziną. Praca opiekunki nie należy do lekkich, osoby starsze cierpią na różne choroby i dolegliwości, dlatego po po prostu do jej wykonywania trzeba mieć predyspozycje.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments