Przygoda życia, lepsza przyszłość czy test dla związku, a może trzy w jednym? Wspólnie spędzany czas w pracy i po pracy, wspólnie stawiane pierwsze kroki na nowej ziemi, wspólna nauka języka i codzienne problemy. Jedne związki się umacniają, a inne zabijają. Widocznie jedni patrzą w tym samym kierunku, a inni w różne strony. Wyjazd za granicę do tej samy pracy z pewnością jest testem, ale czy warto go przejść? Jakie zalety, a jakie wady ma praca dla par za granicą?
Razem czy osobno?
Decyzja o emigracji zarobkowej zapadła, ale czy praca dla par za granicą jest dobrym rozwiązaniem? Czy każde z Was powinno poszukać czegoś dla siebie? To zależy od kilku czynników:
- wykształcenia,
- umiejętności,
- rodzaju pracy: stała czy sezonowa,
- typu osobowości- niektórzy nie wyobrażają sobie spędzać z drugą osobą 24 godziny na dobę, dlatego lepiej nie wystawiać się na taką próbę.
Wykształcenie, umiejętności i chęć zatrudnienia w określonym zawodzie powinny być kluczowe przy wyborze oferty. Jeśli jeden z partnerów dobrze mówi w języku obcym, ma wyższe wykształcenie czy kompetencje i umiejętności, które pozwalają na podjęcie lepiej płatnej pracy, a wyjazd ma charakter głównie zarobkowy, rozdzielenie się może być korzystniejsze.
W jakich branżach praca dla par za granicą?
Ofert pracy dla par jest dużo, ale trzeba wziąć pod uwagę, że ograniczają się do stanowisk, na których pracować może zarówno kobieta jak i mężczyzna. Są to najczęściej oferty dotyczące:
- pracy przy zbiorach,
- pracy na produkcji,
- sprzątania,
- sortowania,
- wykładania towaru,
- pracy w hotelarstwie,
- pracy w restauracjach, pubach, innych lokalach,
- pracy w rolnictwie.
Ofert tego typu w internecie nie brakuje. Wystarczy tylko wpisać frazę praca dla par za granicą i można przebierać w branżach i państwach.
Wyjazd za granicę – jak zorganizować?
Oferty pracy za granicą dla par rzadko są wprost od pracodawców, najczęściej od agencji pracy. Zaletą wyjazdu z agencją jest brak większych formalności. Wszystkim zajmuje się pośrednik, przyszły pracownik podpisuje tylko umowę. Najczęściej zorganizowane jest również lokum na miejscu, więc odpada konieczność szukania czegoś do wynajęcia. Nie zawsze niestety zorganizowany jest transport i ta kwestia pozostaje do samodzielnego ogarnięcia. Nie jest to nic skomplikowanego w dzisiejszych czasach. Wystarczy zarezerwować bilet przez internet. A już w ogóle busy door to door ułatwiają sprawę. Jeżdżą ze wszystkich zakątków Polski, w różne miasta Europy: busy do Holandii, busy do Niemiec, busy do Anglii czy Francji. Mało tego, transport odbywa się z punktu A do B, to podróżni ustalają, gdzie chcą wsiąść i gdzie wysiąść. Planując wyjazd do pracy za granicę, to świetna opcja i przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Jadąc we dwoje, z pewnością w podróży nie mowy o nudzie.
Zalety wspólnej pracy
Wciąż się wahasz? Nie wiesz czy wspólna praca to dobre rozwiązanie? Być może zalety przeważą szalę.
Zalety wyjazdu za granicę do tej samej pracy:
- dwie pracujące osoby za granicą to większe zarobki,
- wspólne pierwsze kroki czyli mniejszy stres,
- wsparcie w codziennej pracy i życiu po pracy,
- większa pewność siebie, gdy wyjeżdża się we dwoje,
- nie musicie się rozstawać, rozłąka może być przyczyną rozpadu związku,
- poznanie się w zupełnie nowych sytuacjach- umacnia w przekonaniu, że chcemy być z drugą osobą bądź przeciwnie jest powodem do rozstania, ale dzięki temu unikniesz relacji, która nie będzie spełniała oczekiwań w przyszłości.
Zalet wspólnego wyjazdu jest wiele, przede wszystkim to, że się nie rozstajecie. Wspólnie walczycie o lepszą przyszłość, dorabiacie się, a to zbliża.
Wady wspólnej pracy
Było o zaletach, musi być również o wadach. Wspólny wyjazd do pracy za granicę nie jest różami usłany. Pięknie jest tylko w komediach romantycznych. Co może pójść nie tak? Wiele rzeczy:
- może się okazać, że przebywanie 24 godziny na dobę nie jest łatwe, może być przyczyną spięć i kłótni, a w efekcie prowadzić do rozstania,
- wyjazd we dwoje z emigracji czasowej może przerodzić się w stałą, łatwiej jest pozostać mając przy sobie drugą połówkę niż wyjeżdżając w pojedynkę,
- stres związany z wyjazdem może negatywnie odbić się na związku,
- we wspólnej pracy zachowanie jednego z partnerów może rzutować na odbiór drugiego,
- jeden z partnerów może chcieć wrócić do Polski, nowa rzeczywistość niektórych przerasta,
- wyjazd we dwójkę bywa przyczyną zamykania się na nowe kontakty, nowych ludzi, spędzanie czasu w ich towarzystwie, a z czasem para może zacząć nudzić się w swoim towarzystwie- czar zawsze pryska, gdy spędza się czas tylko we dwoje 24 godziny na dobę.
Wyjazd do pracy za granicę we dwoje może być wspaniałą przygodą, początkiem nowego życia, ale też początkiem końca.