Kinderopvang- zwrot w Holandii, gdy dziecko jest w żłobku, kiedy i komu się należy?

Emigracja zarobkowa to coraz częściej wyjazd całej rodziny. W wielu przypadkach zdarza się, że po kilku miesiącach rozłąki ludzie decydują na wspólne życie w jednym miejscu i jest to albo Polska albo kraj, do którego emigrują. Jednym z takim miejsc na ziemi, do których często decydujemy się wyjechać całą rodziną jest Holandia. Gdy wyjeżdżasz z dziećmi możesz liczyć na wsparcie państwa, ale jest kilka warunków, by skorzystać ze świadczeń na dzieci. Jednym z nich jest kinderopvang. Komu się należy i w jakiej kwocie?

Holandia ma wiele zalet i tanie busy do Holandii

Emigracji do Holandii sprzyja wiele rzeczy. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania pracy poza granicami kraju, to jest to jedno z tych państw, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim w Holandii Polaków czeka dużo pracy. I to nie tylko sezonowej czy na niskich stanowiskach. Holenderscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców na wyższych stanowiskach. Ten kierunek ma również inną zaletę, jaką jest tani transport. Wiele firm oferuje busy do Holandii, z całej Polski, dzięki czemu stawki za bilet są bardzo konkurencyjne. Ponadto, busy do Holandii i busy Holandia Polska kursują często, a to oznacza, że można odwiedzać bliskich w Polsce kiedy tylko ma się czas, a przy tym nie trzeba wydać kroci na bilet. Warto wiedzieć, że busy do Holandii kursują w ramach usługi door to door, co jest nie tylko tanim, ale i wygodnym rozwiązaniem. Holandia jest również krajem wspierającym rodziny z dziećmi i to jest kolejny argument, który przemawia za tym państwem, jeśli chodzi o szukanie pracy poza granicami kraju. Jedną z takich form wsparcia jest kinderopvang.

Kinderopvangp – co to jest?

Jest to dodatek przewidziany dla rodziców posiadających małe dzieci, chodzące do żłobka i przedszkola. Opieka nad dzieckiem kosztuje. W Polsce mamy prawie darmowe przedszkola, natomiast w Holandii temat ten wygląda zupełnie inaczej i stawka za godzinę opieki nad dzieckiem to kilka euro. W skali miesiąca uskłada się niemała kwota, przez co wiele młodych mam zastanawia się, czy w takiej sytuacji warto wracać do pracy bądź szukać zatrudnienia? Opłaca się. Państwo większości rodziców zwraca koszt opieki nad dzieckiem w przedszkolu bądź żłobku. 

Szukanie żłobka już na etapie ciąży

Za żłobkiem w Holandii warto się rozejrzeć już na etapie ciąży. I nie tylko rozejrzeć a zdecydować i zapisać maluszka. Lista oczekujących dzieci na przyjęcie nie jest krótka. Dlatego o tą kwestie lepiej zadbać już na etapie ciąży. Wśród żłobków do wyboru grupy:

 • verticaal – uczęszczają dzieci w wieku od 0 do 4 lat,
 • horizontaal – uczęszczają dzieci w tym samym wieku. 

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać  kinderopvang?

Samo przebywanie na terenie Holandii nie wystarczy, aby państwo wypłacało pieniądze za opiekę nad dzieckiem. Wymagane jest:

 • legalny pobyt obydwojga rodziców,
 • zatrudnienie bądź edukacja każdego z rodziców (może być na etapie szukania pracy),
 • złożenie wniosku do trzech miesięcy od nabycia prawa do pobierania zasiłku,
 • otrzymywanie dodatku na dziecko,
 • uczęszczanie dziecka do przedszkola zarejestrowanego w Landelijk Register Kinderopvang en Peuterspeelzalen (LRKP),
 • umowa z przedszkolem, w której zawarte są informacje dotyczące między innymi stawki za godzinę i liczby godzin rocznej opieki,
 • zamieszkanie z dzieckiem pod tym samym adresem, dziecko musi być zarejestrowane pod tym samym adresem co rodzice. 

Ustawowo dzieci w Holandii idą do szkoły w wieku pięciu lat, ale wielu rodziców posyła już czterolatki do szkoły. A po szkole dziecko może zaczekać na rodziców w świetlicy. Stąd  najważniejszą kwestią jest zapewnienie opieki dziecku do lat czterech. 

Samozatrudnieni i pracujący przez agencję – czy należy się zasiłek?

Każdy pracujący rodzic może liczyć na zwrot części kosztów wynikających z posłania dziecka do żłobka. I również  kinderopvang wypłacany jest samozatrudnionym jak i prowadzącym większą działalność w Holandii. Mało tego na zwrot może liczyć osoba, która pomaga w firmie partnera. Podobnie w przypadku zatrudnionych przez agencję pośrednictwa pracy. Zwrot kosztów należy się także pracownikom tymczasowym. 

Ile wynosi kinderopvang?

To zależy między innymi od:

 • ilości wykupionych godzin,
 • placówki opiekuńczej – kwoty za godzinę opieki,
 • dochodów,
 • liczby dzieci.

Korzystając z kalkulatorów można obliczyć szacunkowo jakiej wysokości zwrot zostanie przyznany. Zazwyczaj trafia on na konto osoby wnioskujące, ale może być również przelany na konto placówki opiekuńczej. Zwrot nie ma na celu pokrycia stu procent kosztów poniesionych przez rodziców, a jedynie część. I zazwyczaj jest to większość. 

Wniosek wystarczy złożyć przy pierwszym dziecku, a przy kolejnych tylko zgłoszenie zmiany.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments