Nocowanie na dziko – gdzie w Europie można rozbić namiot?

Podróże z namiotem mają swój wielki urok. Kto raz ich zasmakował, poszukuje kolejnych kierunków. Namiot daje wolność, zarówno co do miejsca, jak i finansową. Podróżowanie z namiotem nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Możesz wybrać busy do Niemiec, ale czy wolno u naszych zachodnich sąsiadów na dziko rozłożyć się z namiotem? Gdy rozbijesz namiot w miejscu, które jest niedozwolone, tanie wakacje mogą przerodzić się w bardzo drogą wycieczkę, a luksusów jak w pięciogwiazdkowym hotelu nie zaznasz. Dlatego przedstawiamy przepisy dotyczące spania na dziko w popularnych europejskich krajach.

Niemcy, tanie nocowanie, tanie busy do Niemiec, a jak z namiotem?

Zacznijmy od Niemiec, nasi sąsiedzi są kuszącą perspektywą spędzenia kilku dni z namiotem w plecaku. Jest blisko i tanio, często kursują busy do Niemiec i w drogę powrotną. Pozostaje pytanie, czy w Niemczech można rozbić namiot pod lasem bez żadnych konsekwencji? Niestety w Niemczech rozbicie namiotu poza terenami wyznaczonymi jest nielegalne. Choć przepisy w landach różnie podchodzą do tej kwestii. Dla przykładu w Bawarii i Badenii-Wirtembergii biwakowanie na dziko jest nielegalne i wiążę się z karą. Inaczej wygląda to w lasach otaczających stolicę kraju. Można rozbić namiot, ale konieczne jest zezwolenie. Wybierając tanie busy do Niemiec nie obciążaj się drogim mandatem za dzikie biwakowanie. Namiot rozbity bez zezwolenia na terenie terenów chronionych może kosztować 5 tys. euro. Dobrą wiadomością jest to, że na terenie Niemiec są liczne pola namiotowe, położone na pięknych, zielonych terenach. Dlatego, jeśli szukasz taniego pomysłu na wakacje to busy do Niemiec plus namiot i znalezienie odpowiedniego miejsca są atrakcyjnym pomysłem.

Norwegia na dziko

W Norwegii spanie w namiocie na dziko jest nie tylko legalne, ale i uważane za coś dobrego dla człowieka. Według Skandynawów nie ma nic lepszego niż kontakt z naturą. A gdzie jest on lepszy niż w trakcie przemierzania świata z plecakiem i namiotem? Allemannstretten, czyli prawo człowieka do swobodnego korzystania z tego, co daje natura, to prawo, które obowiązuje w krajach skandynawskich. Nie tylko w Norwegii, ale i Finlandii oraz Szwecji. Prawo dotyczy zarówno terenów państwowych jak i prywatnych. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • teren pozostawiamy po sobie taki, jakim go zastaliśmy- naszym obowiązkiem jest dbałość o przyrodę,
  • namiot powinien być rozbity w odległości minimum 150 metrów od zabudowań,
  • przy pobytach dłuższych niż dwie noce, postaraj się o zgodę właściciela terenu (nie dotyczy to obszarów odległych od zabudowań i w górach).

Norwedzy są przyjaźnie nastawieni do podróżujących z namiotem. Nie tylko wskażą najpiękniejsze miejsca, ale też częstują specjałami ich kuchni, gdy rozbijesz się w pobliżu ich domu. Podobnie jak busy do Niemiec, do Norwegii kursują busy door to door, dzięki czemu zaoszczędzisz również na kosztach podróży, docierając bezpośrednio na miejsce, z którego planujesz wyruszyć w drogę z plecakiem.

Inne kraje europejskie, w których dzikie biwakowanie nie jest zakazane

Przepisy państw europejskich różnią się pod względem dzikiego biwakowania. Zatem, nim wyruszysz w drogę sprawdź dokładnie, gdzie i na jakich warunkach można bezkarnie rozbić się z namiotem.

Między innymi w tych krajach można legalnie biwakować poza polami namiotowymi.

  • Łotwa,
  • Litwa,
  • Kosowo,
  • Albania,
  • Gruzja,
  • Słowacja,
  • Serbia.

Są jednak pewne warunki w większości krajów. Najczęściej wyłączone są parki narodowe, na Słowacji również Tatry. Dlatego ważne jest uzyskanie wszelkich informacji przed wyprawą z namiotem. W krajach, gdzie wolno biwakować na dziko, musisz pamiętać, że lasy nie są opustoszałe, a zamieszkują je różne zwierzęta, które nie zawsze są przyjacielsko nastawione do ludzi. Podobnie bywa z mieszkańcami. Jedni bardzo chętnie widzą podróżujących z namiotem, a inni nie. Dlatego warto również przejrzeć fora i poznać opinie innych.

Kraje, w których dzikie biwakowanie jest nielegalne

Surowa kara finansowa to najdotkliwsze wspomnienie, które bywa przywożone z zagranicznych wojaży z namiotem. Taki mandat można dostać:

  • we Włoszech- oprócz tego, że nielegalne, to jeszcze nie jest mile widziane przez mieszkańców,
  • w Anglii- w niektórych miejscach dozwolone, pod ściśle określonymi warunkami,
  • w Holandii- podobnie jak w przypadku Anglii pod pewnymi warunkami dozwolone, funkcjonuje wiele legalnych, dzikich pól namiotowych, warto popytać miejscowych, a wskażą właściwą drogę,
  • w Hiszpanii- w części prowincji dozwolone, a w innych nielegalne,
  • w Danii- tylko w miejscach wyznaczonych, do których dotrzesz na pieszo bądź rowerem.

Proste podróżowanie z namiotem po Europie, okazuje się na pierwszy rzut oka nieco skomplikowane. Gdy jednak poznasz bliżej prawo państwa, do którego planujesz wyjazd, wszystko stanie się oczywiste.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments