Jakich ofert pracy dla Polaków najwięcej w Anglii w dobie pandemii?

Jakich ofert pracy dla Polaków najwięcej w Anglii w dobie pandemii?

Czy warto wyjechać do pracy w Anglii? Jakimi zarobkami kuszą Anglicy obcokrajowców i jakich ofert pracy jest najwięcej? Pandemia zmieniła świat i rynek pracy. Anglia wciąż jednak pozostaje otwarta na pracowników z Polski. Sprawdzamy, gdzie najłatwiej znaleźć pracę w Anglii w 2020 roku. Jakie wymagania stawiają pracodawcy i co obejmują oferty. 

Anglia jeszcze bez paszportu

Za rok, w czerwcu 2021 roku wszystko się zmieni. Anglia jest pierwszym krajem, który opuszcza Unię Europejską, a to oznacza szereg zmian i już o nich pisaliśmy. Przez najbliższe kilka miesięcy można jeszcze swobodnie wybrać się do Anglii w celach zarobkowych bądź turystycznych. Wystarczy dowód osobisty. Dla osób, które zamierzają osiąść w Anglii na stałe to ostatni dzwonek, by wyjechać i złożyć w tamtejszym urzędzie odpowiedni wniosek. 

Tanie busy do Anglii

Samolotem leci średnio ok 150 osób. Ryzyko, że wśród nich jest osoba zakażona jest znacznie wyższe niż przy wyborze busa, którym podróżuje dziewięć czy dziesięć osób. A ceny za bilet niewiele się różnią. Dodatkowo biorąc pod uwagę koszty dojazdu na lotnisko i z lotniska, to bardziej opłacają się busy do Anglii. Obecnie zainteresowanie tym środkiem transportu jest duże, a bilety na busy do Anglii dostępne są online. Część osób przeraża długość trasy i liczba godzin, którą przyjdzie spędzić w busie. A tak naprawdę podróż mija szybko i przyjemnie. Busy do Anglii to nowoczesne pojazdy, dalekie od tych, które niegdyś jeździły po drogach. 

W szczególności popularnością cieszą się busy do Anglii door to door, czyli jedziesz wprost do miejsca zakwaterowania. Jest to oszczędność pieniędzy i czasu, i świetna opcja dla osób bez znajomości języka. 

Mniej ofert niż w poprzednich latach?

Na Polaków wciąż czekają angielscy przedsiębiorcy, ofert jest sporo, a wybór duży. Jeśli szukasz pracy w Anglii, warto odwiedzić przynajmniej kilka różnych portali. Na części znajdziesz ogłoszenia głównie dotyczące pracy dla kierowców i opiekunek, a na innych dla kucharzy, tapicerów czy szwaczek. Oferty dodawane są na bieżąco, w związku z czym widać, że zapotrzebowanie na pracowników z Polski nie zniknęło, mimo koronawirusa. 

W jakich branżach najwięcej ofert pracy?

Obecnie najwięcej pracy czeka na Polaków w:

  • transporcie,
  • gastronomii,
  • budowlance,
  • branży tekstylnej,
  • branży meblowej,
  • opiece nad osobami starszymi.

Tych ostatnich ofert dotyczących opieki nad osobami starszymi jest dużo i co ważne do wyboru różne lokalizacje. Konieczna jest znajomość języka obcego oraz doświadczenie w pracy opiekunki. Spełniając wymagania, pracę można zacząć praktycznie od zaraz. 

Oferty z językiem i bez języka

Oferty z językiem to wspomniana wcześniej opieka nad osobą starszą. Język wymagany jest również w transporcie, zarówno od kierowców jak i mechaników samochodowych. Oferty bez języka dotyczą pracy w:

  • branży budowlanej,
  • gastronomii (od kucharza znajomość angielskiego jest wymagana, ale już od pomocnika kucharza niekoniecznie),
  • w branży meblowej (jako tapicer, w części ofert język nie jest wymagany).

Poza powyższymi stanowiskami, pracę bez języka w Anglii znajdziesz na produkcji oraz jako ślusarz, spawacz, monter. Zazwyczaj znajomość nie jest wymagana na stanowiskach niższego szczebla, czyli od pomocników różnego rodzaju, pracowników produkcyjnych czy magazynowych. 

Zarobki Anglia 2020

Ile można zarobić w Anglii w tym roku? Czy opłaca się wyjechać? 

Stanowisko Stawki/zarobki
Opiekun osób starszych 9,03 GBP brutto/godzina
Tapicer  10 GBP/godzina
Szwacz 10 GBP/godzina
Pomocnik kucharza 9 GBP brutto/godzina
Kucharz 10 GBP brutto/godzina
Mechanik samochodowy 12-16 GBP brutto/godzina
Opiekun medyczny 1400-2000 GBP/ miesiąc
Blacharz samochodowy 12-18 GBP brutto/godzina
Personel sprzątający 8,70 GBP brutto/godzina
Pracownik produkcji 9,25 GBP/godzina
Opiekunka Au Pair 80 do 100 GBP/tydzień

 

W wielu ofertach podane stawki wzrastają już pbo krótkim czasie. Dlatego warto sprawdzać dokładnie, co oferuje pracodawca. 

Zakwaterowanie

O ile rzadko organizowany jest transport, dlatego busy do Anglii cieszą się popularnością, o tyle łatwiej znaleźć ofertę z zakwaterowaniem. Oferty dla opiekunów osób starszych praktycznie wszystkie są z zakwaterowaniem. Warto zwrócić jednak uwagę, ile będzie ono kosztowało. Ale nie tylko zainteresowani opieką nad osobami starszymi mogą liczyć na zakwaterowanie. Sporo jest ofert z pokojem w różnych branżach. A jeśli nie ma zakwaterowania, to pracodawca często wyraża chęć pomocy w jego znalezieniu.

Czy w tym roku praca w Anglii jest atrakcyjna? Zarobki na najniższych stanowiskach to około 9 GBP brutto na godzinę. Przeliczając po obecnym kursie wychodzi 44,14 zł brutto. Wciąż jest to wyższa stawka za godzinę niż w Polsce.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments