Czy warto kupić polisę jadąc na zagraniczne wczasy?

Czy warto kupić polisę jadąc na zagraniczne wczasy?

W tym roku sytuacja z wakacjami wygląda nieco inaczej niż w poprzednich sezonach. Zdecydowanie częściej zamiast oferty biur podróży wybieramy własne cztery kółka albo wygodne busy do Holandii, Francji, Niemiec i innych europejskich krajów. Korzystając z biura podroży polisę dostawaliśmy w pakiecie i ewentualnie była możliwość jej rozszerzenia. A przy samodzielnej organizacji wyjazdu sami musimy o to zadbać. Dlatego pytanie nie powinno brzmieć, czy warto, a jak wybrać polisę?

Dlaczego polisa jest potrzebna?

W przypadku nagłego zdarzenia w Polsce, bez względu na to, czy jest ono związane z problemami z autem, czy zdrowiem, wiemy, gdzie zadzwonić i co robić. Stawki za usługi są też zdecydowanie niższe. A opiekę medyczną mamy za darmo. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku problemów za granicą. Pewnym rozwiązaniem jest karta EKUZ. Przydaje się, ale to dostęp wyłącznie do publicznych placówek zdrowia i tylko tyle. Dlaczego warto mieć polisę?

 • Wypadki zdarzają się w różnych sytuacjach, niekoniecznie z naszej winy.
 • Choroby ujawniają się w najmniej spodziewanych momentach.
 • Leki i leczenie za granicą kosztują.
 • Nieprzewidziane zdarzenia mogą opóźnić powrót do kraju, kto pokryje koszty dłuższego pobytu?
 • Co w sytuacji konieczności powrotu do kraju transportem medycznym.

Leczenie za granicą opiewa na wysokie kwoty, a dodając do tego leki i transport kwoty sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. A polisa kosztuje kilkadziesiąt złotych. 

Oszczędzaj wybierając tanie busy do Belgii i innych krajów, nie na polisie

Planując zagraniczną podróż, zaoszczędzisz na wielu rzeczach, między innymi są to busy do Holandii, Niemiec, Belgii czy Anglii. Na polisie natomiast nie warto oszczędzać. Bilety na  busy do Holandii czy Niemiec kupisz online, szybko i w kwadrans. A dzięki temu, że busy do Holandii i innych zakątków Europy jeżdżą w ramach usługi door to door nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z dojazdem. 

EKUZ a polisa

Dlaczego EKUZ to za mało?

Plusy Minusy
Karta wydawana jest za darmo Tylko podstawowa opieka, czyli w poważniejszych przypadkach pozostaje prywatne leczenie
Uprawnia do skorzystania z podstawowej opieki medycznej Nie obejmuje transportu medycznego
Obowiązuje tylko w publicznych placówkach Tylko państwa Unii i EFTA
Kraje Unii Europejskiej i EFTA Nie obejmuje ratownictwa
Chroni tylko na wypadek problemów ze zdrowiem Nie obejmuje transportu zwłok
Doraźna pomoc w obcym kraju bez kosztów Nie obejmuje OC

 

Jak widać EKUZ niewiele nam daje, jeśli dojdzie do poważnego uszczerbku na zdrowiu bądź też wyrządzimy drugiej osobie bądź mieniu szkodę. 

Ile kosztuje polisa?

Polisę turystyczną kupisz już za kilka złotych dziennie bądź kilkanaście za cały pobyt, ale jeśli już wydać pieniądze, to na coś, co będzie miało sens. Koszt polisy zależy od wielu czynników:

 • kraju, do którego się wybieramy,
 • rodzaju wypoczynku: aktywny (narty, nurkowanie itd.) czy plażowanie i zwiedzanie,
 • zakresu ochrony,
 • naszego stanu zdrowia. 

Ile powinna wynosić suma gwarantowana kosztów leczenia?

Zasada jest taka, że im dalej jedziemy, myśląc poza nasz kontynent, tym powinna opiewać na wyższą kwotę. Należy wziąć również pod uwagę koszty leczenia w konkretnym państwie. Szczególnie wysokie są w Stanach Zjednoczonych czy Australii. Jeśli suma gwarantowana kosztów leczenia będzie za niska to nie pokryje całości, a to oznacza niemały wydatek dla nas. Dlatego opłaca się dołożyć kilkanaście złotych do polisy, by zwiększyć tą kwotę. 

Przyjmuje się, że na terenie państw Unii suma gwarantowana kosztów leczenia nie powinna być niższa niż 20 tys. euro. Natomiast zaleca się by było to 30 tys. euro. 

NNW i OC

Obydwa ubezpieczenia się przydają na każdym zagranicznym wyjeździe. NNW to gwarancja uzyskania odszkodowania w wyniku poniesienia uszczerbku na zdrowiu bądź utraty życia. W przypadku śmierci odszkodowanie otrzymuje rodzina.

OC natomiast to nasze prywatne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W przepadku, gdy coś zniszczymy, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel.

Ubezpieczenie dla wyjeżdżających do pracy za granicą

Za granicę jeździmy nie tylko w celach turystycznych, ale i zawodowych. Holandia, Belgia, Niemcy czy Anglia wciąż są popularne, widać to choćby po zainteresowaniu, jakim cieszą się busy do Holandii i innych państw. Wyjeżdżając do pracy za granicą, warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Przebywanie dłuższy czas poza granicami kraju, to większe ryzyko, że coś może się przydarzyć. Dzięki ubezpieczeniu żyje się spokojniej.

Co brać pod uwagę przy wyborze polisy?

Należy kierować się przede wszystkim:

 • zakresem ochrony,
 • sumą gwarantowanych świadczeń.

Im szerszy zakres ochrony, tym lepiej, ale oczywiście nie zawsze go potrzebujemy. Dlatego przy wyborze polisy najlepiej kierować się własnymi potrzebami.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments