Plusy i minusy życia w Niemczech

Plusy i minusy życia w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi od lat są kuszącą perspektywą życia. Wyższych zarobków, ale też wyższych kosztów życia. Dobre wynagrodzenie to jedna strona medalu, a po drugiej stronie życie na obczyźnie, z dala, najczęściej, od rodziny, znajomych, tego co znamy. W głowach wielu osób myślących o emigracji szala raz przechyla się w jedną, raz w drugą stronę. A może by to połączyć? Praca sezonowa, praca, która umożliwia częste kursowanie pomiędzy Polską a Niemcami? Obecnie jest dużo więcej możliwości niż jeszcze dwie dekady temu. Tanie busy do Niemiec to możliwość połączenia dobrych zarobków i częstego widywania się z rodziną. Ale wciąż pozostaje pytanie, czy warto emigrować? Jakie są plusy i minusy życia w Niemczech?

Bliska odległość, tanie busy do Niemiec- duża zaleta

Granica Polski z Niemcami ma długość 467 km. Można ją przekroczyć w kilku punktach. Ze względu na koronawirusa, w marcu otworzono kolejne przejścia graniczne dla samochodów, wcześniej umożliwiały jedynie piesze przekroczenie granicy. Tanią alternatywą i szybką dla własnych czterech kółek są busy do Niemiec, które jeżdżą z każdego zakątku Polski. Busy do Niemiec jeżdżą przez mniejsze miasta i duże aglomeracje. Zabierają pasażerów spod wskazanego adresu, dzięki czemu w portfelu pozostają pieniądze, które trzeba byłoby wydać na dojazd. Busy do Niemiec door to door w ostatnich latach stały się na tyle atrakcyjną alternatywą dla innych środków transportu, że bilet najlepiej zarezerwować dużo wcześniej. Są komfortowe, małe i dobrze wyposażone. Dzięki temu, że busy do Niemiec i z powrotem jeżdżą bardzo często, praca w Niemczech jest godna rozważenia. 

Zarobki niemieckie a polskie

Ile wynosi u nas najniższa krajowa, a ile w Niemczech? Jakie mają stawki godzinowe, a jak to wygląda u nas?

Polska Niemcy
Minimalna stawka godzinowa 17 zł 9,35 euro

 

Minimalne wynagrodzenie w Polsce to 2600 zł brutto, w Niemczech wychodzi ok 1600 euro brutto. Po aktualnym kursie jest to ok 7000 zł. A jest to stawka minimalna, w wielu grupach zawodowych związki wywalczyły wyższe stawki, co oznacza wyższe wpływy. Oczywiście należy brać pod uwagę, że życie jest droższe i więcej wydaje się na mieszkanie, jedzenie itd. Z pewnością praca w Niemczech jest atrakcyjna dla osób mieszkających przy granicy. 

Inne plusy mieszkania w Niemczech

  • Tolerancja- Niemcy są bardzo tolerancyjnym narodem i można to odczuć w wielu sytuacjach. Dbają nie tylko o bycie w porządku wobec obcokrajowców, ale zapewniają szeroką opiekę osobom niepełnosprawnym i starszym. Szczególnie w dużym mieście spotkać można ludzi różnych narodowości.
  • Wielość ofert pracy, duże możliwości- w Niemczech nie ma większego problemu ze znalezieniem pracy. Wiele jest ofert bez znajomości języka, również dla par, pracy sezonowej i nie brakuje też pracy na stałe. 
  • Dobry system opieki zdrowotnej- na świecie opieka zdrowotna w Niemczech uznawana jest za jeden z najlepiej funkcjonujących systemów. 
  • Dobry punkt do zwiedzania Europy- Niemcy graniczą z dziewięcioma państwami i dlatego wolny czas wielu emigrantów wykorzystuje na zwiedzanie innych krajów. 

Minusy życia w Niemczech

Jednym z największych, ale tak jest w przypadku każdej emigracji, jest rozdzielenie rodziny. Nawet jeśli wyjeżdża małżeństwo z dziećmi, to  część rodziny pozostaje. Zostają znajomi i opuszczamy miejsce, które znamy całe życie. Inne wady nie dla każdego są wadami, to ocenić musi każdy sam.  

  • Biurokracja- jedna z najbardziej uprzykrzających życie Polakom na emigracji rzeczy. Choć powinniśmy być przyzwyczajeni do biurokracji w Polsce, bo by coś załatwić, zazwyczaj też trzeba swoje odstać przy okienku, a później biegać od urzędu do urzędu. Okazuje się jednak, że obywatele wielu krajów są jednomyślni, póki nie odwiedzili Niemiec myśleli, że to tylko w ich kraju jest taka biurokracja. Okazuje się, że może być jeszcze gorzej. 
  • Wysokie ceny usług- mechanik czy kosmetyczka niestety nie kosztują mało, a śmiało można rzec, że są bardzo drogie i część Polaków po otrzymaniu rachunku wystawia wielkie oczy. 
  • Zaskakująca pogoda- powinniśmy być co prawda przyzwyczajeni do kapryśnej pogody w końcu w Polsce też zaskakuje, a okazuje się, że dla wielu Polaków pogoda w Niemczech jest minusem emigracji. Pada, wieje, a za chwilę mocno grzeje słońce. Parasol warto mieć zawsze przy sobie. 

Dla osób, które nie znają języka wadą jest utrudniona komunikacja. Wielu emigrantów postrzega język niemiecki jako trudny do nauczenia. A prawda jest taka, że trudne jest to, czego nie znamy. Wystarczy zapisać się na kurs i otworzyć na coś nowego, a wszystko wydaje się być dużo łatwiejsze. 

Decyzja o emigracji nie jest łatwa, ale może warto nie zamykać sobie furtki na powrót do kraju, dzięki czemu łatwiej będzie ją podjąć.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments