Praca w Holandii. Kogo potrzebują Holendrzy do pracy?

Praca w Holandii. Kogo potrzebują Holendrzy do pracy?

Praca w Niderlandach cieszy się dużą popularnością ze względu na kilka czynników. Minimalna pensja na poziomie, o którym tylko mogą pomarzyć osoby młode, bez wykształcenia czy doświadczenia w Polsce. Minimalne wynagrodzenie dla osoby powyżej 21. roku życia w 2020 roku wynosi 1.653,60 brutto. Holandia spełnia marzenia Polaków o lepszym życiu, daje możliwości rozwoju, szybszego odłożenia pieniędzy na dalszą edukację, kupno mieszkania czy samochodu. Już kilka miesięcy w kraju tulipanów to grubszy portfel. Sprawdź, jakich ofert pracy w Holandii jest najwięcej i dlaczego to właśnie ten kraj opłaca się wybrać!

Minimalne wynagrodzenie na rękę

Osoba dorosła, która ukończyła 21 lat w 2020 roku otrzyma na rękę około 1500 euro. Jest to obecnie ponad 6350 zł. Szanse na znalezienie pracy w Polsce z takim wynagrodzeniem są małe, jeśli nie masz dyplomu dobrej uczelni i konkretnego zawodu! Dla porównania średnia krajowa w Polsce w 2019 roku na rękę wynosiła ok 3800 zł. Do minimalnej pensji w Holandii śmiało możesz doliczyć premie i nadgodziny- szczególnie jeśli jedziesz do pracy sezonowej. Taka perspektywa jest bardzo kusząca, dlatego rocznie tysiące Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej w Holandii jak i na stałe.

Zalety pracy w Holandii- tanie busy z Polski i z powrotem

Jedną z głównych zalet pracy w Holandii jest możliwość częstego kursowania pomiędzy Polską a Holandią. Spokojnie można do ojczyzny wrócić na weekend, dzięki często kursującym busom na tej trasie. Bardzo wygodną opcją są busy door to door do Holandii. Odbierze Cię spod wskazanego adresu w Holandii i przywiezie pod drzwi domu w Polsce. Podobnie w drugą stronę. Bilety nie są droższe od autobusowych, a zyskujesz oszczędność czasu i zdecydowanie wygodniej podróżuje się bez przesiadek. Bilet na bus zarezerwujesz przez internet, korzystając z portali skupiających przewoźników. Bliskość Polski i Holandii to jeden z argumentów przemawiających za pracą właśnie w kraju wiatraków. Inne zalety pracy w Holandii to:

 • prawo do zasiłku dla bezrobotnych po przepracowaniu 6 miesięcy (jeśli do zwolnienia nie doszło z winy pracownika),
 • duże skupiska Polaków (w Holandii mieszka około ćwierć miliona rodaków),
 • dużo ofert pracy bez języka,
 • przyjazny stosunek Holendrów do innych narodowości,
 • wysokie zarobki,
 • ciepły posiłek od pracodawcy po przepracowaniu 10 godzin w ciągu zmiany (nie jest to tylko papierowy obowiązek, Holenderscy pracodawcy się z niego wywiązują),
 • dobre wyposażenie pomieszczeń, w których odpoczywasz na przerwie.

Najbardziej popularne branże

Najwięcej pracy czeka na Polaków w Holandii w kilku branżach:

 • ogrodnictwo,
 • rolnictwo,
 • budowlana,
 • przetwórstwo spożywcze,
 • chemiczna,
 • logistyka.

Polacy stanowią dużą grupę pracowników w wielu firmach, szczególnie związanych z rolnictwem czy ogrodnictwem. Nie oznacza to jednak, że Holendrzy nie są zainteresowani zatrudnianiem Polaków w lepiej płatnych branżach i nie wymagających wysiłku fizycznego. Wszystko zależy od wykształcenia, kompetencji, doświadczenia potencjalnego pracownika.

Praca przy zbiorach i na budowie

Praca sezonowa w Holandii rusza pełną parą w maju, a oferty pojawiają się już z początkiem roku. Najpopularniejsze są oferty pracy przy zbiorach, owoców czy kwiatów. Praca wymaga głównie dobrej sprawności fizycznej. Nie musisz znać języka obcego, często przełożony to również Polak i pracujesz głównie z rodakami. Agencje pracy organizują dojazd do pracy, zakwaterowanie, a zdarzają się też oferty z wyżywieniem- głównie w gospodarstwach rolnych. Praca przy zbiorach nie wymaga większych umiejętności. Szkolenie odbędziesz po przybyciu na miejsce i nie jest to nic skomplikowanego. Jedyne co jest wymagane, to wspomniana dobra forma fizyczna.

Wśród ofert pracy tymczasowej wiele jest w branży budowlanej. Zatrudnienie znajdziesz bez doświadczenia i kwalifikacji jako pomocnik albo z doświadczeniem jako dekarz, kafelkarz czy glazurnik.

Produkcja, magazyn

Całoroczne oferty pracy znajdziesz na magazynach i produkcji. Praca na produkcji nie jest niczym skomplikowanym. Zazwyczaj stoisz przy taśmie i wykonujesz jedną prostą czynność. Ale taką pracę po prostu trzeba lubić albo tolerować, bo nie każdy jest w stanie wkoło powtarzać tą samą rzecz. Praca nie wymaga żadnych kwalifikacji. Inaczej sytuacja wygląda z pracą na magazynie, bo pracodawcy wymagają często dodatkowych uprawnień, choćby na wózek widłowy. Od pracowników oczekują większej elastyczności, wykonywania różnych obowiązków.

Oferty pracy z językiem

Znajomość języka obcego daje możliwość wyboru spośród większej ilości ofert. Atrakcyjną opcją pracy w Holandii może być opieka nad osobą starszą czy w branży samochodowej. W obydwu przypadkach konieczna jest znajomość języka obcego. Ale w zamian za to zarabiasz więcej.

Zalet pracy i życia w Holandii jest sporo, a jedną o której warto wspomnieć na koniec, jest praca dla par – za granicą idealna. Świetna propozycja dla osób, które nie chcą się rozdzielać. I razem stawiają swoje pierwsze kroki zagranicą.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments