Weekend w Amsterdamie? Sprawdź co musisz zobaczyć!

Weekend w Amsterdamie? Sprawdź co musisz zobaczyć!

Amsterdam to jedno z najciekawszych miast, nie tylko w Europie, ale śmiało można rzec, że na świecie. Trudno znaleźć drugie tak wielokulturowe miasto, otwarte na innych, w którym rządzą rowery. Stolica Niderlandów, od 1 stycznia jedyna oficjalna nazwa państwa, pełna jest urokliwych miejsc, zabytków, pysznego jedzenia i rozrywki. I nie tylko w ciągu dnia tętni życiem, Amsterdam nie zasypia, na ulicach rozbawieni ludzie korzystają z bogatej oferty klubów. Weekend w Amsterdamie, bez względu na porę roku, zapewni wiele atrakcji! 

Wenecja północy

Amsterdam nazywany bywa Wenecją północy nie bez przyczyny, zewsząd otaczają go wody. Położony jest nad rzeką Amstel i w otoczeniu licznych kanałów (160). Woda jest częścią tego miasta, dzieli je, a niezliczone ilości mostów łączą (ponad 1000). W ścisłym centrum miasta jest ich około 250, a samochody praktycznie po Starówce nie przejeżdżają. Swoją drogą fakt, że Amsterdam jest królestwem rowerów. Holendrzy uwielbiają dwa kółka, a po stolicy wygodniej i najszybciej przemieszcza się rowerem, czemu sprzyjają wszechobecne szlaki dla dwóch kółek. Nie dziwi również fakt, że w Amsterdamie i całej Holandii kradzionych jest najwięcej rowerów na świecie.

Plan podróży – środek transportu, waluta, dokumenty

Odległość Warszawy od Amsterdamu to około 1100 km, czyli ponad 10 godzin jazdy. Możesz je pokonać samolotem, busem, autem, autobusem. Jedną z wygodniejszych i tańszych opcji jest bus. Mały, ale komfortowy, szybki i z każdego miejsca w Polsce. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się busy door to door do Holandii i innych europejskich krajów. Zabierają klientów spod wskazanego adresu i dowożą do miejsca docelowego. Na weekend w Amsterdamie jest to bardzo dobry wybór, szczególnie jeśli zdecydujesz się na nocny kurs. W tym czasie wygodnie odpoczniesz, nie tracąc dnia pracy. Powrót można zaplanować na noc z niedzieli na poniedziałek bądź w poniedziałek. Busy do Holandii kursują często. Dokument, jaki należy mieć przy sobie to dowód osobisty albo paszport, a w portfelu euro.

5 największych atrakcji turystycznych w Amsterdamie

  1. Plac Dam (tama)- po jednej stronie mieści się Pałac Królewski, po drugiej gabinet figur woskowych Madame Tussaud, a pośrodku pomnik pamięci ofiar II wojny światowej. Na otaczających go schodach spotykają się ludzie młodzi z różnych zakątków świata. Zaś pałac Królewski uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków Złotego Wieku. Robi bardzo duże wrażenie z zewnątrz i jeszcze większe w środku. Nie jest otwarty dla turystów przez cały rok, niestety tylko w wyznaczonych okresach.
  2. Magere Brug- most, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Amsterdamie. Jego budowa sięga XVII wieku, a nazwa oznacza chudy most. W późniejszym czasie był przebudowywany i obecnie wcale taki chudy nie jest.
  3. Oude Kerk- czyli Stary Kościół, jest jedną z najbardziej oryginalnych budowli w mieście i najstarszym spośród kościołów parafialnych. Zbudowano go w XIII wieku, a do 1865 roku grzebano w nim zmarłych. Znajduje się tam 2500 grobów, w których spoczywa ok 10 tys. mieszkańców. Oude Kerk mieści się w najstarszej dzielnicy Amsterdamu, De Wallen (czerwonych latarni).
  4. Jordaan- kiedyś najbiedniejsza z dzielnic, obecnie ulubiona dzielnica ludzi bogatych. Niewielkie kamienice, przytulne kawiarnie, restauracje, galerie handlowe, Dom Anny Frank- to tylko kilka atrakcji czekających na turystów w tej części Amsterdamu.
  5. Natura Artis Magistra- ogród zoologiczny powstał w 1838 roku i jest najstarszym tego typu miejscem w Holandii i jednym z najstarszych w Europie kontynentalnej. Zwierzęta z całego świata, akwarium, plac zabaw dla dzieci, japoński ogród to tylko część tego, co spotkasz w środku.

Liczne muzea, kościoły, teatry

W Amsterdamie jest tak wiele muzeów, że nie sposób odwiedzić je wszystkie w jeden weekend, dlatego przed wyjazdem sprawdź, które są  w obszarze Twoich zainteresowań. Kilka propozycji:

  • Muzeum Vincenta van Gogha- do podziwiania około 200 obrazów i 500 rysunków (także setki listów),
  • Heineken Experience- muzeum plus centrum multimedialne, idealne miejsce dla każdego, kto chce poznać historię popularnego piwa i prześledzić proces warzenia piwa krok po kroku,
  • Nemo Centrum Nauki- świetna rozrywka dla małych i dużych,
  • Eye Film Museum- jedna z nowszych propozycji miasta, ale sale kinowe robią duże wrażenie, zresztą nie tylko one,
  • The Amsterdam Dungeon- lochy plus występy grozy, idealne miejsce dla tych, którzy lubią się bać.

Pod dniu pełnym wrażeń, koniecznie trzeba spróbować holenderskich przysmaków: oliebollen (pączki), haring (solony śledzik), stroopwaffel (ciastko). Serów i ryb również nie powinniśmy sobie odmówić.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments