Wyjazd na ostatnią chwilę – co koniecznie musi znaleźć się w bagażu?

Wyjazd na ostatnią chwilę- co koniecznie musi znaleźć się w bagażu?

Nieplanowany, spontaniczny weekendowy wyjazd, a może wycieczka niespodzianka? Czasem zaskakuje nas szef, wysyłając w delegację. Inne powody to pilny wyjazd do rodziny czy bliskich. Jednym słowem nieplanowanych wyjazdów zdarza się wiele. Niektórzy do perfekcji mają opanowane pakowanie, na spokojnie wkładając do walizki czy plecaka wszystko, co niezbędne. Inni w panice wrzucają rzeczy, by tylko się spakować i ruszyć w drogę. Z dużym prawdopodobieństwem na miejscu się okaże, że połowy ważnych rzeczy nie mają ze sobą. Za to niepotrzebne kilka par spodni czy dwie pasty do zębów, ale szczoteczki brak. Dlatego postanowiliśmy stworzyć listę rzeczy, które są absolutnie niezbędne na każdym wyjeździe.

Punkt pierwszy: usiądź na chwilę i się zrelaksuj!

Na spokojnie zapanujesz nad całym chaosem, na szybko stworzysz jeszcze większy bałagan wokół siebie i nie spakujesz tego, co najważniejsze. Jedziesz autem? Możesz spakować więcej rzeczy, wrzucić do bagażnika i po problemie, ale czy nie lepiej mieć wszystko uporządkowane? Wybierasz bus do Holandii czy innego kraju? Przyjedzie o wyznaczonej porze, nie spiesz się, na pewno zdążysz! Masz samolot za kilka godzin, ale nie wiesz jak dostać się na lotnisko? Zamów taksówkę i spakuj się bez pośpiechu!

Nawet, jeśli masz niewiele czasu, zrób listę, dzięki temu spakujesz się naprawdę szybko! Zrobienie listy to kilka minut, a później pakujesz wszystko według niej.

Najważniejsze rzeczy, których nie może zabraknąć w bagażu

  1. Dokumenty, bilety- dowód osobisty, ewentualnie paszport i prawo jazdy! Jeśli masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ, to o niej również pamiętaj. Dokumenty są najważniejsze w każdej podróży. Dlatego od razu sprawdź portfel i czy wszystko jest na swoim miejscu. Prawo jazdy może się przydać za granicą, lepiej je mieć przy sobie.
  2. Pieniądze, karty płatnicze- bez nich ani rusz, dlatego w pierwszej kolejności pakuj torebkę, saszetkę czy plecak, w zależności od tego, w czym nosisz dokumenty i pieniądze. Nie masz czasu na wypłatę gotówki? Zadzwoń do banku i zapytaj, czy masz uruchomione płatności zagraniczne albo sprawdź po zalogowaniu na rachunek.
  3. Stałe leki- obok dokumentów i pieniędzy najważniejsza rzecz w każdej podróży. Jeśli jedziesz za granicę, lekarz nie przepisze Ci tam leków, bo nie zna historii leczenia. Dlatego spakuj je w pierwszej kolejności. Apteczkę uzupełnij o leki przeciwbólowe czy na dolegliwości, które czasem Cię dotykają.
  4. Telefon- bez niego ani rusz, a niestety najczęściej w trakcie pakowania ginie pod stertą wyciągniętych ubrań. Telefon bywa potrzebny cały czas i musimy mieć go pod ręką, dlatego zdarza się, ze w końcu zostaje na biurku, stoliku czy na blacie w kuchni.
  5. Kosmetyki- szczotka do zębów, pasta, mydło, szampon, ręcznik, krem do twarzy- to minimum, które powinno się znaleźć w każdym bagażu.
  6. Ubrania- najlepiej praktyczne i wygodne, takie, które można łączyć w różnych konfiguracjach. W bagażu nie powinno zabraknąć ciepłego okrycia wierzchniego, nawet latem wieczory bywają chłodne. Pakując ubrania nie kieruj się zasadą wszystko się przyda, bo weźmiesz pół szafy. Zastanów się, które ubrania faktycznie założysz.
  7. Mapa, przewodnik turystyczny- żyjemy w dobie smartfonów, więc nie musisz za bardzo kombinować, czy biegać po księgarniach. Mapę można ściągnąć z internetu i wydrukować. Inna opcja to nawigacja w telefonie, dzięki której odnajdziesz się w każdym miejscu.
  8. Słuchawki- przydatne w trakcie każdej podróży.
  9. Aparat fotograficzny- pewnie nieraz o nim zapomniałeś? Fakt, mamy coraz lepsze telefony, dzięki którym powstają dobre zdjęcia, ale aparat jest niezastąpiony.

Bagaż podręczny- jaki przy podróży busem?

W bagażu podręcznym powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze rzeczy, czyli dokumenty, portfel, telefon, a także słuchawki, coś do jedzenia i picia. Busy do Holandii, Niemiec czy Belgii jadą od kilku do kilkunastu godzin w zależności od długości trasy, a więc coś do zjedzenia się przyda. Oczywiście kierowcy robią postoje i zazwyczaj można coś kupić, ale w trakcie podróży lepiej postawić na lekkie, niewielkie posiłki, jak sprawdzone kanapki. Zadbaj również o małe przekąski, zazwyczaj w ciągu podróży chce się jeść. Zabierz również jedną bądź dwie półlitrowe butelki wody albo zamiast jednej z nich termos z herbatą. W trakcie postoju będziesz miał chwilę na  kawę. Bagaż podręczny do busa nie powinien być za duży, ale spokojnie możesz wziąć średniej wielkości plecak czy większą torebkę. Busy do Holandii door to door zabierają klientów spod wskazanego adresu, zatem z pewnością masz więcej czasu na spakowanie niż w przypadku podróży autobusem czy samolotem, gdy trzeba dojechać na przystanek, lotnisko.

Cięższe rzeczy pakuj na spód torby czy walizki, a mniejsze i lżejsze na wierzch. Jeśli spakujesz odwrotnie, możesz mieć problem z włożeniem dużych butów czy kurtki na koniec.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments