Podróżujemy coraz więcej i częściej, w sprawach służbowych, na krótkie weekendowe wypady, wakacje czy na konkretne imprezy i wydarzenia sportowe. Leki bez recepty kupisz również w innych krajach. Ale czy można je legalnie wwieźć do Polski? Jak wygląda kwestia podróżowania z lekami przyjmowanymi na stałe i jakie dokumenty są niezbędne? Musisz wiedzieć, że przekroczenie granicy części państw z niektórymi lekami, bez potwierdzenia choroby, może skończyć się więzieniem. Dlatego temat leków i wyjazdów zagranicznych jest ważny i szczególnie w przypadku chorób przewlekłych po protu trzeba zadbać o to wcześniej.
Apteczka podróżna
Leki są nieodłącznym elementem bagażu większości osób, choćby zwykłe przeciwbólowe, tabletki na biegunkę czy żele na ukąszenie bądź poparzenia słoneczne. Rodziny z dziećmi zabierają jeszcze syropy przeciwgorączkowe, przeciwkaszlowe i coś na katar. W przypadku silnych leków przeciwbólowych czy insuliny niezbędne będzie zaświadczenie lekarskie, potwierdzające schorzenie.
Bus, samolot, własne auto – jaki jest najlepszy środek transportu za granicę?
Jeśli bierzesz leki stałe, najlepszym zabezpieczeniem jest zaświadczenie od lekarza i najlepiej przetłumaczone na język angielski albo język kraju, do którego planowana jest podróż oraz ksero recepty. Zaświadczenie przydaje się szczególnie, jeśli zamierzasz podróżować samolotem. Wybierając bus bądź autobus, bagaże nie są kontrolowane w taki sposób, jak na lotnisku. Co nie oznacza, że można przewozić większe ilości leków, ale przy tabletkach na użytek własny, w małych ilościach, nie ma większego problemu. Busy do Holandii, Francji i autobusy jeżdżą po Europie, natomiast, gdy masz w planach Azję czy USA, pozostaje samolot.
Leki wymagające zaświadczenia
Nie warto ryzykować, szczególnie wybierając się do Azji, bo tam prawo w niektórych krajach jest na tyle surowe, że zamiast wygrzewać się na plaży, trafisz do ciasnej celi.
Leki, na które potrzebujesz odpowiednich dokumentów to:
- insulina i inne leki w postaci zastrzyków, konieczne zaświadczenie od lekarza, stwierdzające chorobę, najlepiej przetłumaczone na język kraju, do którego się wybierasz,
- leki psychotropowe bądź narkotyczne, zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Rady Kontroli Narkotyków konieczne posiadanie pozwolenia na przewóz oraz ksero recepty,
- leki zagrożone brakiem dostępności, co dwa miesiące aktualizowana jest lista przez ministra zdrowia, za wywóz leków, które zagrożone są brakiem dostępności, w sytuacji, gdy udowodnione zostanie, że dana osoba ich nie potrzebuje, grozi do 10 lat więzienia.
Niezbędne są również dokumenty potwierdzające konieczność przyjmowania leków w przypadku pseudoefedryny i opioidów, do części krajów Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu. Substancje te w części państw są zakazane, a więc wwożąc je na teren kraju, popełniasz przestępstwo. W części państw problem mogą mieć astmatycy, stosujący sterydy. Wątpliwości wzbudzają również niektóre składniki tabletek przeciwbólowych w części państw. Prawo w niektórych zakątkach świata jest bardzo surowe i popularna kodeina w syropach na kaszel może ściągnąć na Ciebie duże problemy. Szczegółowe informacje o substancjach zakazanych znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zabezpieczeniem w powyższych sytuacjach jest dokument potwierdzający konieczność przyjmowania leku. Powinien być przetłumaczony na język kraju, do którego się udajesz, dzięki czemu unikniesz problemów. Leki należy przewozić w ilości dostosowanej do długości pobytu. Jeśli potrzebujesz jedno opakowanie, to tylko ono powinno znaleźć się w bagażu.
Co ze zwykłymi tabletkami przeciwbólowymi bądź na biegunkę?
Zwykłe leki, dostępne bez recepty można przewozić, ale w ilości maksymalnie pięciu najmniejszych opakowań. Najlepiej, jeśli weźmiesz ze sobą tyle, ile faktycznie potrzebujesz. Przed lotem zwróć uwagę, czy objętościowo zgadza się środek z tym co na etykiecie, w przypadku syropów. Jeśli okaże się, że jest go więcej niż pisze na opakowaniu, może być niemały problem. Leki należy przewozić w oryginalnych opakowaniach z ulotką. Poza tym wymagają właściwego zabezpieczenia, a część, jak choćby insulina, określonych warunków.
Przywiezienie leków do Polski
Jeśli zamierzasz przywieźć leki na własny użytek w ilości nie większej niż 5 najmniejszych opakowań, nie potrzebujesz zezwolenia ministra zdrowia. Warunek jest jeden: na własny użytek. Takich leków nie można sprzedać, bo czekają konsekwencje. Nie zaliczają się do nich leki psychotropowe, odurzające, przeciwbólowe oparte na narkotykach. W ich przypadku konieczne jest zaświadczenie wydawane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wzór zaświadczenia można pobrać ze strony rządowej. Zaświadczenie ważne jest przez 30 dni.
Ksero recepty to chwila, podobnie jak wypisanie przez lekarza zaświadczenia o chorobie i konieczności przyjmowania leków, dlatego nie opłaca się ryzykować. Szczególnie wybierając się do Azji czy Afryki.