Z czego słynie Dania? Jak zorganizować wycieczkę?

Legoland- największy park Lego na świecie

Dania to kraj siedmiokrotnie mniejszy od Polski i najmniejszy ze skandynawskich. Prawie 1/3 Dani to wyspy i wysepki, których jest 406. Niezwykłe miejsca, bogata historia odbijająca się w architekturze, mieszają się z nowoczesnością. Dania to również smakowity kraj, dla lubiących ryby i mięso. Ich kuchnia nie należy do lekkich, ale jest bardzo smaczna. Można w niej odnaleźć francuskie wpływy. Nie brakuje również bardzo mocnych trunków. Jak zorganizować wycieczkę, co warto zobaczyć?

5 najciekawszych miejsc w Danii

  1. Ribe– najstarsze miasto w Danii i jedno z najstarszych w północnej Europie. Wzmianki o nim pojawiają się już w 860 roku. W mieście poczujesz się jak w innej epoce. Otoczone jest fosą, a uliczki są wąskie. Warto odwiedzić: katedrę, stary ratusz, Puggård (datowany na ok 1300 rok), muzeum zabawek (1850-1980).
  2. Legoland– największy park Lego na świecie. Wszystko jest tu z Lego. A w nim m.in.: kolejka górska, hotel, miniatury różnych obiektów. Bilet dwudniowy to ok 300 zł, a jednodniowy ok 200 zł. Lepiej kupić bilet online, bo ominiesz kolejki. 
  3. Bornholm– określany duńską Majorką, zielony, z miasteczkami jak z widokówki. Świetny sposób na aktywny dzień, pieszą bądź rowerową wycieczkę. Bajkowe widoki, czyste plaże, świeże powietrze i niczym niezmącony spokój. To wszystko sprawia, że jest to idealny zakątek na odpoczynek. To również jedno z tych miejsc w Danii, gdzie zjesz najlepszą wędzoną rybkę. 
  4. Dyrehavsbakken– najstarszy park rozrywki na świecie, otwarty w 1583 roku. W odległości zaledwie ok 10 km od centrum Kopenhagi. Niesamowicie położony, otoczony zewsząd zielenią. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji przez turystów w Danii. W tym miejscu nikt się nie nudzi. Za każdą atrakcję płacisz oddzielnie, jest również opcja wykupienia pakietów. Świetny park rozrywki, utrzymany w tradycyjnym stylu. 
  5. Ogrody Tivoli– najchętniej odwiedzany park rozrywki w Skandynawii i trzeci w Europie. Położony w sercu Kopenhagi. Całość w niezwykłym otoczeniu przyrody. W nim między innymi jedna z najstarszych drewnianych kolejek na świecie i jedna z najwyższych karuzel na globie. Będąc w stolicy, nie można sobie odmówić tej przyjemności. 

Dania – jak dojechać?

Dania nie jest popularnym kierunkiem w biurach podróży. Dlatego wycieczkę najlepiej zaplanować samodzielnie. A nie jest to wcale trudne. Busy jeżdżą do Danii z różnych polskich miast, i tych mniejszych, i tych większych. Kameralny bus zawiezie Cię pod wskazany adres. Z rezerwacją noclegu również nie powinno być problemu. Duńczycy, zresztą jak i reszta mieszkańców Skandynawii, dobrze mówią po angielsku. Natomiast bus door to door w jedną i drugą stronę, zarezerwujesz przez internet bez wychodzenia z domu. Odbierze Cię spod wskazanego adresu w Polsce i zawiezie wprost do hotelu bądź innego wskazanego miejsca. Nie tracisz czasu, co ma znaczenie przy krótkich wyjazdach, a i podróż bez przesiadek jest mniej męcząca. Aby zarezerwować bilet, należy podać podstawowe dane oraz przystanek początkowy i docelowy. 

Waluta w Danii

Środkiem płatniczym w Danii jest Korona Duńska, skrót DKK. Jednostka monetarna powstała pod koniec XIX wieku, według ustaleń Skandynawskiej Unii Monetarnej (Dania, Norwegia, Szwecja). Po rozpadzie Unii państwa postanowiły zatrzymać koronę. W Dani jest duńska, w Norwegii norweska, a w Szwecji szwedzka. 100 øre to jedna korona duńska. Nominały:

  • 1, 2, 5, 10, 20 koron (monety),
  • 50 øre (monety),
  • 50, 100, 200, 500, 1000 (banknoty).

Nie wszędzie akceptowane są płatności kartą, szczególnie na prowincjach. Nie z każdego bankomatu pobierzesz również gotówkę. Dlatego w swoim banku warto o to zapytać przed wyjazdem. Inna kwestia to koszty przewalutowania przy płatnościach kartą, co najczęściej mało się opłaca. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie gotówki. Planując wyjazd opłaca się obserwować kurs korony i kupić po najniższym kursie. Najbardziej opłacalna jest wymiana online, ale do tego najczęściej konieczne jest konto walutowe. Choć w niektórych kantorach można wymieniać walutę bez posiadania konta walutowego. 

Wymagane dokumenty

Wystarczy mieć dowód osobisty, by przekroczyć granicę z Danią. Innym akceptowanym dokumentem jest oczywiście paszport. Bez dodatkowych papierów można przebywać na terenie Danii przez trzy miesiące.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments