Z czego słynie Dania? Jak zorganizować wycieczkę?

Legoland- największy park Lego na świecie

Dania to kraj siedmiokrotnie mniejszy od Polski i najmniejszy ze skandynawskich. Prawie 1/3 Dani to wyspy i wysepki, których jest 406. Niezwykłe miejsca, bogata historia odbijająca się w architekturze, mieszają się z nowoczesnością. Dania to również smakowity kraj, dla lubiących ryby i mięso. Ich kuchnia nie należy do lekkich, ale jest bardzo smaczna. Można w niej odnaleźć francuskie wpływy. Nie brakuje również bardzo mocnych trunków. Jak zorganizować wycieczkę, co warto zobaczyć?

5 najciekawszych miejsc w Danii

  1. Ribe– najstarsze miasto w Danii i jedno z najstarszych w północnej Europie. Wzmianki o nim pojawiają się już w 860 roku. W mieście poczujesz się jak w innej epoce. Otoczone jest fosą, a uliczki są wąskie. Warto odwiedzić: katedrę, stary ratusz, Puggård (datowany na ok 1300 rok), muzeum zabawek (1850-1980).
  2. Legoland– największy park Lego na świecie. Wszystko jest tu z Lego. A w nim m.in.: kolejka górska, hotel, miniatury różnych obiektów. Bilet dwudniowy to ok 300 zł, a jednodniowy ok 200 zł. Lepiej kupić bilet online, bo ominiesz kolejki. 
  3. Bornholm– określany duńską Majorką, zielony, z miasteczkami jak z widokówki. Świetny sposób na aktywny dzień, pieszą bądź rowerową wycieczkę. Bajkowe widoki, czyste plaże, świeże powietrze i niczym niezmącony spokój. To wszystko sprawia, że jest to idealny zakątek na odpoczynek. To również jedno z tych miejsc w Danii, gdzie zjesz najlepszą wędzoną rybkę. 
  4. Dyrehavsbakken– najstarszy park rozrywki na świecie, otwarty w 1583 roku. W odległości zaledwie ok 10 km od centrum Kopenhagi. Niesamowicie położony, otoczony zewsząd zielenią. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji przez turystów w Danii. W tym miejscu nikt się nie nudzi. Za każdą atrakcję płacisz oddzielnie, jest również opcja wykupienia pakietów. Świetny park rozrywki, utrzymany w tradycyjnym stylu. 
  5. Ogrody Tivoli– najchętniej odwiedzany park rozrywki w Skandynawii i trzeci w Europie. Położony w sercu Kopenhagi. Całość w niezwykłym otoczeniu przyrody. W nim między innymi jedna z najstarszych drewnianych kolejek na świecie i jedna z najwyższych karuzel na globie. Będąc w stolicy, nie można sobie odmówić tej przyjemności. 

Dania – jak dojechać?

Dania nie jest popularnym kierunkiem w biurach podróży. Dlatego wycieczkę najlepiej zaplanować samodzielnie. A nie jest to wcale trudne. Busy jeżdżą do Danii z różnych polskich miast, i tych mniejszych, i tych większych. Kameralny bus zawiezie Cię pod wskazany adres. Z rezerwacją noclegu również nie powinno być problemu. Duńczycy, zresztą jak i reszta mieszkańców Skandynawii, dobrze mówią po angielsku. Natomiast bus door to door w jedną i drugą stronę, zarezerwujesz przez internet bez wychodzenia z domu. Odbierze Cię spod wskazanego adresu w Polsce i zawiezie wprost do hotelu bądź innego wskazanego miejsca. Nie tracisz czasu, co ma znaczenie przy krótkich wyjazdach, a i podróż bez przesiadek jest mniej męcząca. Aby zarezerwować bilet, należy podać podstawowe dane oraz przystanek początkowy i docelowy. 

Waluta w Danii

Środkiem płatniczym w Danii jest Korona Duńska, skrót DKK. Jednostka monetarna powstała pod koniec XIX wieku, według ustaleń Skandynawskiej Unii Monetarnej (Dania, Norwegia, Szwecja). Po rozpadzie Unii państwa postanowiły zatrzymać koronę. W Dani jest duńska, w Norwegii norweska, a w Szwecji szwedzka. 100 øre to jedna korona duńska. Nominały:

  • 1, 2, 5, 10, 20 koron (monety),
  • 50 øre (monety),
  • 50, 100, 200, 500, 1000 (banknoty).

Nie wszędzie akceptowane są płatności kartą, szczególnie na prowincjach. Nie z każdego bankomatu pobierzesz również gotówkę. Dlatego w swoim banku warto o to zapytać przed wyjazdem. Inna kwestia to koszty przewalutowania przy płatnościach kartą, co najczęściej mało się opłaca. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie przy sobie gotówki. Planując wyjazd opłaca się obserwować kurs korony i kupić po najniższym kursie. Najbardziej opłacalna jest wymiana online, ale do tego najczęściej konieczne jest konto walutowe. Choć w niektórych kantorach można wymieniać walutę bez posiadania konta walutowego. 

Wymagane dokumenty

Wystarczy mieć dowód osobisty, by przekroczyć granicę z Danią. Innym akceptowanym dokumentem jest oczywiście paszport. Bez dodatkowych papierów można przebywać na terenie Danii przez trzy miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *