Londyn z innej strony – ciekawostki, liczby, dojazd

Londyn z innej strony- ciekawostki, liczby, dojazd

Londyn jest największym miastem Anglii i Wielkiej Brytanii i zarazem stolicą. Należy do czołówki największych państw w Europie i jednym z najdroższych do życia. Kojarzy się z deszczową aurą, licznymi pubami i oczywiście Big Benem. To miasto skrywa wiele tajemnic, o których nie piszą przewodniki. A przed nami ostatnie miesiące, w których zwiedzisz Londyn bez paszportu. Wszystko nieodwracalnie zmieni się w czerwcu 2021 roku. Zanim jednak zaczniesz planować weekend w Londynie bądź dłuższy wyjazd, poznaj kilka ciekawostek na temat jednego z największych i najpopularniejszych miast na świecie. 

Dlaczego Londyn?

Do końca nie jest wiadome, skąd wzięła się nazwa miasta. Jedna z teorii prowadzi do króla Luda, który rządził celtyckim plemieniem. A miasto założył w I w p.n.e. Inna teoria mówi, że nie założył miasta, lecz je rozbudował. Nazywało się wówczas miasto Luda (Kaerlundein). Później nazwa była zmieniana kilkukrotnie: Londinium, Lundenwic, Lundenberg. A na końcu Londyn.

Inne teorie nawiązują do Tamizy. Część z nich wskazuje na częste podtopienia, a inne na obfitość ryb. Jedno jest pewne, już w pierwszych wiekach naszej ery Londyn należał do najbogatszych miast. A od XI wieku stał się stolicą.

Londyn w liczbach

Powierzchnia Londynu wynosi 1572 km², a w jego obszarze mieszka blisko 9 mln ludzi. Natomiast biorąc pod uwagę wszystkie przyległe miejscowości, szacuje się, że aglomerację zamieszkuje 14 mln ludzi. Około 1/5 mieszkańców ma pochodzenie azjatyckie, afrykańskie bądź karaibskie. Londyn jest jednym z największych centrów finansowych na świecie, nie powinien dziwić zatem fakt, że jest w czołówce miast na świecie zamieszkiwanym przez miliarderów. Część z nich mieszka w Ogrodach Pałacu Kensington. Domy kosztują tam nawet 260 mln dolarów.

20 mln turystów rocznie, popularne busy do Anglii

Zastanawiasz się, jak zorganizować wycieczkę do Londynu? Odpowiedzią są busy do Anglii. Wygodne, tanie i z każdego miasta w Polsce. Busy Polska Anglia są bardzo popularne wśród naszych rodaków, zarówno jeśli chodzi o wyjazdy wypoczynkowe, jak i zarobkowe. A szczególnie często poszukiwane są busy do Anglii door to door. Jeśli to Twoja pierwsza podróż do Anglii, Londyn jest idealnym miejscem by posmakować jej części. Rocznie miasto odwiedza około 20 mln turystów i z roku na rok ta liczba wzrasta. Czyni to Londyn jednym z najpopularniejszych miast wśród turystów na świecie. Atrakcyjne bilety na busy do Anglii to opcja atrakcyjnego wyjazdu na każdą kieszeń. A bilet zarezerwujesz online. I podobnie jak kursują busy do Anglii, jeżdżą busy Polska Anglia.

Czarne taksówki

Jednym z charakterystycznych symboli Londynu są czarne taksówki. Wyróżnia je nie tylko czarny kolor, ale i charakterystyczny kształt. Są to jedyne auta, które mogą używać miana taxi. To, co je wyróżnia od pozostałych przedsiębiorstw, to również sposób zamawiania. Do czarnej taksów wsiądziesz na postoju oraz wsiądziesz na ulicy. Pozostałe zarezerwujesz wyłącznie telefonicznie. Będąc przy środkach transportu, charakterystyczne są również dwupiętrowe autobusy.

Czerwone budki telefoniczne

Są tak nieodłącznym elementem londyńskiego krajobrazu jak dwupiętrowe czerwone autobusy. Jak widać koloru czerwonego w Londynie dużo. Budki przestały spełniać swoją telefoniczną funkcję, ale z miasta nie wyjeżdża się bez zdjęcia w niej. I są już nowe pomysły na ich wykorzystanie. Powstają w nich małe punkty naprawy telefonów komórkowych. Inne pomysły na ich wykorzystanie, to stacje dokujące, ratujące, gdy rozładuje się telefon.

Big Ben był wyłącznie dzwonem

Charakterystycznym symbolem miasta jest Big Ben, z którym wiąże się wiele ciekawostek. Nazwa Big Ben odnosiła się kiedyś tylko do dzwonu, a wieża 12 września 2012 roku nazwana została Elizabeth Tower, na cześć 60 lat panowania królowej. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem, trwa około półtorej godziny i nie można robić zdjęć. Warto zwiedzić wieżę, bo budowano ją blisko ćwierć wieku. Wieża ma 96,3 m wysokości, a na taras widokowy prowadzą schody, dokładnie jest ich 334.

Zakaz umierania w Pałacu Westminsterskim

Wielu śmieje się, że jak umierać to tylko z honorami, a te należą się zmarłym na terenie Pałacu Westminsterskiego. Umrzesz na jego terenie, możesz liczyć się z karą finansową… taki absurd. Umieranie jest nielegalne w tym miejscu i wiąże się z karą, tylko kto ukaże zmarłego. Skąd taki absurdalny przepis? Śmierć w Pałacu Królewskim wiąże się z pogrzebem państwowym i wszelkimi honorami. Przepis ten został przez Brytyjczyków uznany za najbardziej absurdalny na Wyspach.

Busy do Anglii zawiozą Cię w dowolne miejsce w Londynie. A miasto możesz zwiedzać najstarszym metrem na świecie, które obejmuje 402 km i 11 linii.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments