Bez względu na to, czy planujesz wyjazd na weekend, tygodniowy urlop czy kilkumiesięczny zarobek, stoisz przed ważną decyzją, czym płacić: kartą czy gotówką. W przypadku wyjazdu zarobkowego, pieniądze możesz dostawać do ręki albo na konto. Otworzenie konta w innym kraju, nawet w przypadku krótkiego wyjazdu zarobkowego, może mieć sens, bo dzięki temu nie musisz mieć przy sobie cały czas gotówki. Przy krótszych wyjazdach, pozostaje kilka opcji: gotówka, karta, a może konto walutowe z kartą?
Kto się martwi finansami podczas urlopu?
Zazwyczaj nie liczymy każdego grosza, w końcu wakacje czy weekendowy wypad mają być przyjemną odskocznią. Płacimy kartą, bo to najwygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza że kartami możesz zapłacić praktycznie wszędzie, poza małymi wioskami, choć i one coraz częściej zaskakują nowoczesnymi rozwiązaniami.
Banki informują o kosztach przewalutowania, opłatach za wypłatę gotówki z bankomatu itd., ale kto wczytuje się w cenniki? A to duży błąd, bo brak wiedzy kosztuje kilkadziesiąt złotych, które odpływa nie na przyjemności, ale za przyjemność płacenia plastikiem. Wyjeżdżając za granicę z zamiarem płatności kartą, przestudiuj cennik banku.
Bilet na podróż online
Im mniej w portfelu tym lepiej, dlatego bilety najlepiej kupować online. Przykładowo planujesz wyjazd do Niemiec, masz do wyboru kilka opcji transportu. I zazwyczaj w większości miejsce zarezerwujesz online, a przynajmniej tak działa rezerwacja na busy do Niemiec. Bilet kupisz również na podróż powrotną, dzięki czemu nie musisz mieć odłożonej gotówki w portfelu. Nie ma ryzyka, że w przypadku kradzieży pieniędzy, zostaniesz za granicą. Busy do Niemiec i innych europejskich państw jeżdżą z całej Polski. Są tanie i szybkie, realizują usługę door to door, dzięki czemu faktycznie zaoszczędzisz na kosztach podróży. Wystarczy wejść na formularz rejestracyjny, wybierając busy do Niemiec i wypełnić kilka rubryk. W taki sam sposób zarezerwujesz miejsce w busie na powrót.
Dlaczego zawsze warto mieć gotówkę?
Możesz postawić na kartę, ale gotówka zawsze się przydaje, bo nie wszędzie zapłacisz kartą. Gdzie się przydaje? Są to:
- targi, bazary,
- noclegi w prywatnych kwaterach,
- na polach namiotowych,
- w małych wioskach,
- imprezy masowe, jak mecze.
Miejsc, w których nadal nie zapłacisz kartą jest wiele. A już szczególnie, gdy wybierasz mało uczęszczane przez turystów regiony, niewielkie miasteczka. Warto mieć przy sobie gotówkę. Ona zawsze powinna być uzupełnieniem karty.
Zalety płacenia gotówką za granicą
Jedną z największych zalet gotówki jest po prostu kontrola wydatków. Papierowych pieniędzy nie da się oszukać, plastikowy pieniądz już tak. Czy liczysz dokładnie każdy wydatek i po jednym dniu jesteś w stanie dokładnie stwierdzić, ile zostało na koncie, płacąc kartą? Z gotówką jest inaczej, każdego dnia przeliczysz pieniądze, wiesz na co możesz sobie pozwolić. Jednym słowem masz kontrolę. Poza tym gotówka otwiera te drzwi, gdzie karty nie przyjmują. Możesz kupić produkty od lokalnych rolników czy rzemieślników, którzy z terminalami nie stoją. Dla nich liczy się pieniądz.
Jak wygląda rozliczenie płatności kartą za granicą?
Tu zaczynają się schody, bo wiążą się z tym koszty. W Polsce przywykliśmy do płacenia kartą i do tego, że nic to nie kosztuje albo są to kwoty rzędu kilku złotych na miesiąc, pobierane za kartę, które można ominąć przy częstych płatnościach. Za granicą wygląda to tak, że płacąc kartą, Visa bądź MasterCard przelicza zapłaconą kwotę na złotówki (MasterCard najpierw na euro bądź dolary, jeśli płatność jest w innej walucie), po kursie obowiązującym w danym dniu. Bank pobiera prowizję za przewalutowanie. W przypadku kart MasterCard ma miejsce podwójne przewalutowanie, jeśli jest to inna waluta niż euro bądź dolar. Najpierw przeliczana jest na jedną z nich, a później na złotówki. A to oznacza podwójne koszty.
Zalety płacenia kartą za granicą
Jest jedna duża zaleta, czyli nie musisz nosić w kieszeni ciężkiego wypchanego portfela. Ponadto, karta kredytowa przydaje się, gdy chcesz wypożyczyć samochód. Wybierasz szybkie busy do Niemiec czy innego państwa, a na miejscu stawiasz na ekonomiczne auto, dzięki któremu zobaczysz więcej.
Konto walutowe
Przy częstych podróżach zagranicznych, opłaca się wziąć pod uwagę konto walutowe. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli wyjeżdżasz co kilka miesięcy za granicę do pracy bądź jeździsz służbowo. To również dobre rozwiązanie dla studiujących za granicą oraz często wyjeżdżających na szkolenia i kursy. W ofercie banków znajdziesz darmowe konta walutowe. Najpopularniejsze waluty to:
- euro,
- funty brytyjskie,
- franki szwajcarskie,
- dolary amerykańskie.
Coraz częściej konto walutowe możesz założyć online.
Za granicą przydaje się zarówno gotówka jak i karta. Dlatego oba środki płatnicze warto mieć, bo nigdy nie wiemy, jakie przygody na nas czekają.