Tanie podróżowanie – 5 rzeczy, na których zaoszczędzisz

Podróż, czy to w Polskę czy w świat, generuje niemałe koszty. Określasz budżet, ale wciąż dochodzą nowe wydatki. A są rzeczy, na których można zaoszczędzić i jak zwykle wszystko rozbija się o organizację. Najważniejszym elementem każdej wyprawy powinien być plan finansowy. Dokładnie przemyślane wszystkie kwestie, związane z transportem, czy wybrać busy do Francjii itp., czy tańszy będzie samolot. A także z zakwaterowaniem, wyżywieniem, spędzaniem czasu na miejscu. Kultura masowa szepcze do ucha żyj chwilą, postaw na spontan, pieniądze policzysz po powrocie, a raczej podliczysz, o ile za dużo poszło. Mogło być tak pięknie, a wyszło jak zawsze, czyli na minusie. Nie patrząc wstecz, kolejny wyjazd możesz zorganizować bardziej świadomie pod względem finansowym.

Co generuje największe koszty w podróży?

Najwięcej płacimy za to co najbardziej lubimy, czyli za wygodę i dobre jedzenie. Pod postacią wygody jest komfortowy pokój w hotelu i korzystanie z taksówek (jadąc na lotnisko i z lotniska, ale też zwiedzając okolicę). Najlepiej, jeśli nocleg jest w centrum bądź blisko plaży. A niestety każda wygoda kosztuje, w przypadku dobrych lokalizacji słono. Podobnie z wyżywieniem, rzecz jasna chcesz jeść dobrze i spróbować smaków innej kuchni, ale czy koniecznie posiłki musisz jeść w popularnej, drogiej restauracji? Taksówki to kolejna kwestia, typowo związana z organizacją wyjazdu, ale o tym za chwilę.

5 sposobów na tańszy wyjazd

Transport- busy do Belgii, Niemiec i innych krajów, tanie i wygodne

Ostatnie lata to przesiadka z czterech kółek, autobusów i pociągów do samolotów. Polubiliśmy podróżowanie drogą powietrzną. Jest zdecydowanie szybciej, przykładowo busy do Belgii jadą 12-15 godzin, a samolot leci około 2 godzin. Różnica w kosztach jest jednak najczęściej zasadnicza. Mało kto ma to szczęście, że mieszka w pobliżu lotniska, choć jest to wygodne, tylko, gdy chcemy gdzieś lecieć. Dojazd na lotnisko to pierwsze koszty, które musimy ponieść. Autobusy jeżdżą z dużych miast, a więc i do niego trzeba się dostać. Busy do Belgii door to door mają tę przewagę, że nie ponosisz tych kosztów. Dojazd na lotnisko może się okazać jeszcze nie taki drogi, bo poprosisz kogoś z rodziny czy znajomych, ale co za granicą? Taksówki jeżdżą na znacznie wyższej taryfie niż w Polsce. Dlatego w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie innymi środkami transportu, popularnością cieszą się busy do Belgii, Niemiec czy Holandii. Realizują usługę door to door, czyli zabierają spod wskazanych drzwi i dowożą do punktu docelowego, jakim jest przykładowo hotel. Wybierając busy do Belgii i innych państw dużo zaoszczędzisz.

Wydatki przed wyjazdem

Przed każdym wyjazdem mamy swego rodzaju poczucie, że wszystko musimy kupić, a przynajmniej wiele osób tak ma. Rusza na zakupy, wszystko wydaje się być potrzebne, począwszy od ubrań, przez kosmetyki po inne rzeczy, które akurat były w cenie promocyjnej! A to duży błąd, bo jeszcze nie wyjechaliśmy, a już sporo wydaliśmy. Zanim wyruszysz na zakupy przed podróżą, zrób dokładną listę rzeczy, których faktycznie potrzebujesz! I trzymaj się jej! A przed wyjściem przejrzyj szafę, być może niczego nowego nie potrzebujesz.

Wyjazd poza sezonem

Najwięcej zaoszczędzisz, decydując się na wyjazd poza sezonem. Tak naprawdę wszystko jest tańsze. Wystarczy sprawdzić cenniki hoteli. Na okres świąteczny: grudzień- styczeń (plus ferie) jest inny, na wakacje ceny są też wyższe i okresy martwe, czyli gdy turystów jest mniej, też są inne. Kilkanaście czy przypadku kilku osób kilkadziesiąt złotych taniej na dobę to duża różnica. Podobnie jeśli chodzi o busy do Belgii, Holandii itd. i inne środki transportu. Bilety są tańsze poza sezonem, gdy mniej podróżujemy. Mao tego, nie tylko niższe ceny są jeśli chodzi o transport czy noclegi, ale miej wydasz na pamiątki, bo tego typu atrakcji jest zdecydowanie mniej. Podróżowanie poza sezonem ma dużo plusów, oprócz niższych kosztów, mniejsze tłumy!

Lista tanich atrakcji

Co planujesz robić podczas wypoczynku? Zwiedzać? Leżeć na plaży? Chodzić po górach? Zanim wyruszysz w podróż zaplanuj każdy dzień. Sprawdź, jakie darmowe atrakcje znajdują się w pobliżu, za ile można wypożyczyć rower czy hulajnogę elektryczną. Ile kosztują bilety na komunikację miejską. Ściąg mapę miasta i okolicy na telefon. Gdy masz plan zwiedzania, realnie określisz budżet i niewiele rzeczy Cię zaskoczy.

Jedzenie polecane przez innych

Żywienie się w budce z hamburgerami bądź w McDonalds każdego dnia, nie jest dobrym pomysłem. W końcu każda podróż to możliwość smakowania innej kuchni. Nie rezygnuj z tego. A dzięki temu, że dziś możemy korzystać z map, przeglądać ofertę w sieci, czytać opinie innych, skorzystaj z tego. Wybieraj miejsca, które polecają inni, smaczne, tanie, lokalne, niekoniecznie w samym centrum czy przy plaży.

To, ile wydamy na zagraniczny wyjazd, zależy w dużej mierze od organizacji. Nawet z niewielkim budżetem, wybierając busy do Anglii czy Holandii, zwiedzisz, posmakujesz i przyjemnie spędzisz czas.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments