York, miasto, które trzeba zobaczyć

Dlaczego warto odwiedzić York w Anglii? Powodów jest dziesiątki, jak nie setki. Jest to jedno z piękniejszych miast w Anglii. Gdzie namacalnie poczujesz ducha historii. To miasto, które wiele w przeszłości znaczyło, z politycznego i gospodarczego punktu widzenia. To w nim podejmowali decyzje Rzymianie, to w nim osiedli wikingowie. Pełne jest zabytkowych miejsc, otoczone murami, które wzniesiono w 1220 roku. Ciekawostką z pewnością jest to, że mury te zachowały się praktycznie w całości i można je podziwiać, i się nimi przechadzać. Jak zaplanować wycieczkę? Co warto zobaczyć? 

York – średniowieczne miasto

Ciepłe, spokojne, urocze miasto, tak można o nim przeczytać w wielu komentarzach naszych rodaków, którzy je odwiedzili. Jego średniowieczny charakter czuć na każdym rogu. I co ważne nie brakuje pomysłów na spędzanie czasu w pochmurny czy deszczowy dzień, jak i gdy słońce mocno grzeje. York to miasto, które ma bardzo długą historie. Jego założenie datuje się na ponad 2000 lat temu. I przez wieki było jednym z największych miast północnej Anglii. Jest  mocno związane z wspomnianymi na początku wikingami i Rzymianami, a także z rozkwitem kolei. Rzymianie wykorzystywali miasto jako bazę militarną. W nim umierali znani cesarze, a kolejni zyskiwali władzę. Każdy krok po mieście to więc stąpanie po historii i tradycji. Po miejscach, przez które wieki temu przechadzali się wielcy tego świata, decydując o dalszych losach. 

IX wiek to nadejście Wikingów, którzy na stałe osiedlili się w pobliżu Yorkshire i mocno odcisnęli swoją tradycję i kulturę w tym miejscu. York to magia sama w sobie, każdy krok to magiczne zetknięcie z historią i kulturą. To miejsce idealne dla każdego, kto chce poczuć ducha bardzo dawnych lat. Świetnie czują się w nim mali i duzi. 

Busy do Anglii

Anglia jest od lat popularnym kierunkiem wśród Polaków. Chętnie jeździmy do pracy, ale też na weekendowe czy dłuższe wypady. Kusi zupełnie inna kultura niż nasza. Zabytki, jedzenie, miejsca i ludzie. Wycieczki są atrakcyjne z wielu względów, ale na pewno przyczyniają się do tego tanie busy do Anglii. Bo choć do tego kraju możemy dostać się na wiele sposobów i najszybszą opcją jest samolot, to już niekoniecznie najtańszą. Pozostaje kwestia dojazdu z lotniska i często bariera językowa. Busy do Anglii nie tylko są tanią opcją, ale wiele firm realizuje kursy w usłudze door to door, czyli przejazdy z punktu A do punktu B. Wysiadasz dokładnie przed hotelem, w którym masz nocleg. Busy do Anglii jeżdżą ze wszystkich zakątków Polski, również z mniejszych miejscowości, dzięki czemu nie ma konieczności denerwowania się brakiem środka transportu na lotnisko. Oferta firm transportowych jest na tyle szeroka, że można znaleźć busy do Anglii w interesującym nas terminie. 

York miasto na weekend, miasto na dłużej

York to miasto, które jest świetną propozycją na weekendową wycieczkę. Zastanawiasz się, gdzie wyjechać, by atrakcyjnie spędzić czas? York to idealne rozwiązanie. Poczujesz niesamowity klimat, skosztujesz niecodziennej kuchni, odpoczniesz w niezwykłym miejscu. Ale w York i okolicy jest też sporo do zobaczenia dla osób, które chcą wyjechać na dłużej. Jednym słowem, zastanawiając się nad tym, gdzie jechać do Anglii na kilka dni, York również warto wziąć pd uwagę. To miasto, w którym z pewnością nie będziesz się nudzić, nie ma takiej możliwości. Gdy pada, zapraszają liczne muzea i puby. 

Co zobaczyć w York?

York jest pełne atrakcji. To co warto wg nas zobaczyć, odwiedzić to:

  • mury miejskie – najdłuższe zachowane średniowieczne mury w Wielkiej Brytanii, dlatego jest to numer jeden wśród miejsc na mapie York, które po prostu trzeba zobaczyć (ich długość  to 13 km, dlatego jest to świetna opcja na spacer w pogodny dzień),
  • York Minster – pełna nazwa brzmi: katedra i kościół metropolitarny Św. Piotra w Yorku, to w tym miejscu możesz podziwiać jedne z najstarszych witraży w Europie, jest to również jedna z najstarszych katedr w Europie, jej budowę ukończono w 1472 roku po kilku stuleciach od rozpoczęcia, robi niesamowite wrażenie,
  • muzeum wikingów, czyli Jorvik Viking Center- to niesamowite miejsce nie tylko dla osób fascynujących się kulturą skandynawskich wojowników, w tym miejscu odkryto niezwykłe ślady wikingów, które dziś możemy podziwiać,
  • Shambles – ulica, którą koniecznie trzeba się przejść, pełna średniowiecznych konstrukcji, część drewnianych, datowanych na XIV wiek, barwna, magiczna, zupełnie niepasująca do współczesnego świata,
  • York’s Chocolate Story – miejsce dla miłośników czekolady, w nim dowiesz się, jak produkowana była czekolada w tym regionie przez jedną z najpopularniejszych obecnie firm na świecie.

Niezwykłych miejsc w tym mieście jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić. Za to, wystarczy już weekend by przenieść się do zupełnie innego świata.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments