Niemcy: w tych branżach jest najwięcej pracy

Niemcy w tych branżach jest najwięcej pracy

Zastanawiasz się nad emigracją? Mówisz dobrze po niemiecku? A może szukasz pracy i wyjazd zagranicę jest jedną z branych pod uwagę opcji? Pozostaje rozejrzeć się w ofertach pracy. Niemcy potrzebują rąk do pracy w różnych branżach, gospodarka kwitnie, poszukują zarówno pracowników wykwalifikowanych jak i do prostych prac. Pomimo rosnących zarobków w Polsce, Niemcy wciąż są atrakcyjne dla rodaków pod wieloma względami. Praca w Niemczech ma wiele plusów, chociażby odległość, w końcu to nasi sąsiedzi i na weekendy można wracać do rodzinnego domu. Wyższe zarobki to kolejny argument i znajdzie się ich jeszcze przynajmniej kilka. Zanim jednak zdecydujesz, że mają być to Niemcy, sprawdź czy to Twoje branże i jakie wymagania stawiają pracodawcy.

Niemieckie zarobki zbliżone do Brytyjskich, a Niemcy bliżej

W Niemczech zarobisz podobne pieniądze co na Wyspach, natomiast przewagą Niemiec nad Wielką Brytanią jest odległość od Polski. Z Warszawy do Berlina jest ok 570 km, przekładając kilometry na czas to jakieś 5,5 godziny. Odległość Warszawy od Londynu to ponad 1600 km, czyli ok 18 godzin samochodem. Od stycznia 2015 roku w Niemczech obowiązuje pensja minimalna, która wynosiła 8,5 euro na godzinę. W 2020 roku to już 9,35 euro. Płaca minimalna odnosi się do praktycznie wszystkich osób pracujących na terenie Niemiec, w tym również do pracowników z zagranicy, także pracowników przyjeżdżających na sezon. Z płacy minimalnej wyłączone są nieliczne grupy osób, w tym małoletni, osoby niepełnosprawne, które pracują na warsztatach, odbywające praktyki.

Płacą minimalną objęta jest również praca w niepełnym wymiarze godzin. Zatem bez względu na to, czy jedziesz do pracy sezonowej, czy będziesz pracować w niepełnym wymiarze godzin, pracodawca ma obowiązek stosowania się do płacy minimalnej.

Dojazd i lokum

Mieszkania, pokoju czy domu do wynajęcia możesz zacząć szukać będąc jeszcze w Polsce. Podobnie w przypadku pracy. Ofert w internecie, głównie agencji, jest bardzo dużo. Możesz też wybrać się na kilka dni do naszych sąsiadów. Sprawę ułatwiają często kursujące busy do Niemiec. Praktycznie z każdego zakątka Polski, również z mniejszych miast. W ofercie wielu przewoźników jest usługa door to door, czyli od adresu do adresu. Ceny biletów na bus do Niemiec door to door nie są wyższe od biletu na autobus, zwłaszcza że nie ponosisz dodatkowych kosztów związanych z dojazdem na autobus i później do miejsca docelowego. Oferty różnych przewoźników porównasz korzystając z portali skupiających firmy transportowe. Szybko sprawdzisz busy kursujące na różnych trasach w określonych terminach. A miejsce w busie zarezerwujesz przez internet.

Wybierając ofertę pracy agencji, lokum często masz zapewnione. Dlatego najpierw warto rozejrzeć się w ich propozycjach.

Najpopularniejsze branże

Niemcy poszukują pracowników przede wszystkim do pracy:

  • na produkcji,
  • w handlu,
  • na magazynie,
  • w transporcie,
  • w logistyce,
  • przy utrzymywaniu czystości różnych obiektów,
  • w turystyce, hotelarstwie,
  • w charakterze opiekunki osób starszych,
  • w branży budowlanej.

Mile widziani są również fryzjerzy, kosmetyczki, elektrycy, elektromonterzy, hydraulicy i spawacze. Niemieccy pracodawcy chętnie widzą wśród kandydatów także osoby z wyższym wykształceniem, specjalistów, inżynierów, lekarzy i informatyków.

Wymagania wobec pracowników

Zarobki ściśle wiążą się ze stanowiskiem, a ono z wymaganiami, czyli z wykształceniem, kwalifikacjami, doświadczeniem. Najszybciej pracę znajdą osoby, które mają dobry zawód, kilka lat doświadczenia popartego referencjami oraz mówiące w języku niemieckim. Wiele ofert pracy wymaga znajomości języka niemieckiego, choćby w stopniu podstawowym. Dlatego agencje pośrednictwa pracy organizują kursy językowe dla zainteresowanych pracą za naszą zachodnią granicą. Znajomość języka otwiera  drzwi do pracy w handlu, usługach, gdzie można zarobić dobre pieniądze za granicą.

Mile widziane przez niemieckich pracodawców jest prawo jazdy kategorii B oraz własny samochód, a także możliwość podjęcia pracy na dłuższy okres. Wymagane może być zaświadczenie o niekaralności. Poza tym liczy się umiejętność pracy w grupie oraz dobra organizacja pracy. Pozostałe wymagania zależą od stanowiska. Konieczne będą dokumenty potwierdzające ukończone szkoły, posiadane kursy itd. Nie brakuje pracy dla osób młodych, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Wśród ofert zarówno praca sezonowa jak i na stałe. Opłaca się pomyśleć o różnych kursach, które podnoszą kwalifikacje, dzięki czemu masz szansę na lepiej płatną posadę.

Agencje pracy tymczasowej pomagają w załatwieniu formalności, ale możesz również szukać pracy na własną rękę, jeśli mówisz po niemiecku bądź możesz liczyć na czyjąś pomoc.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments